איך תסיים הליך פלילי ללא הרשעה?

עורך דין עדי כרמלי

סיימת את לימודי התיכון ואת השירות הצבאי בהצטיינות. לאחר מכן, סיימת ללמוד באוניברסיטה בהצלחה. התחלת לפתח קריירה מפוארת, ולהרוויח משכורת נאה. אך ביום בהיר, נתפסת בביצוע עבירה פלילית קלה ומזערית, שלמרות קלותה, הרשעה בגינה יכולה לפגוע אנושות בקריירה שלך ובחייך בכלל. כיצד ניתן למנוע זאת?

למה חשוב להילחם כדי שההליך הפלילי יסתיים ללא הרשעה

כאמור, אם אתה אדם מן השורה ללא עבר פלילי, דומה שעדיף וחשוב להילחם על חפותך, או לכל הפחות, על האפשרות לצאת מההליך הפלילי בלא שיוותר כתם שישליך על המשך חייך, וחייך המקצועיים. אומנם, אין הכוונה היא שכל הליך פלילי יש לנהל עד תום, אלא יש לבחון תמיד כל מקרה לגופו, ובמיוחד כאשר מדובר באדם מן היישוב ללא רבב, יש מקום לבחון הליכים ואסטרטגיות חלופיות.

אל תמהר להודות, תנהל אסטרטגיה משפטית

ישנן כמה דרכים שלפיהן ניתן לנהל את ההליך הפלילי, בעניינו של אדם שזו התקלות ראשונה שלו עם רשויות החוק. להלן מספר דוגמאות :

בקשה לסגירת תיק בהסדר : כיום, לאחר תיקון שנעשה בחוק סדר הדין הפלילי, [נוסח משולב], התשמ"ב- 1982, ככל שטרם הוגש כתב אישום נגד אדם בעבירות קלות שעונשן לא עולה על 3 שנות מאסר, ניתן לפנות לתובע, בבקשה המכונה "סגירת תיק בהסדר". המחוקק, העניק לתובע סמכות לסגור תיק פלילי, תוך הצבת תנאים לכך. כך שאם נתפסת ונחקרת במשטרה, וידוע לך שמתכוונים להגיש נגדך כתב אישום, ניתן ורצוי לפנות לתובע בבקשה לסגור את התיק. ייתכן מאוד שבנסיבות העניין, ככל שמדובר באדם שחטא בעבירה קלה, ללא עבר פלילי, יאות התובע לעשות כן תוך הצבת תנאים. כגון: התנדבות במשך תקופה מסוימת, התחייבות שלא לעבור עבירה וכו'.

בקשה לעיכוב הליכים : ככל שהוגש כתב אישום. יש אפשרות לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה הנקראת "בקשה לעיכוב הליכים". ליועמ"ש סמכות לעכב הליכים פליליים במקרים מיוחדים, כמו לדוגמא: נסיבות אישיות, נסיבות בריאותיות, ועוד. לא אחת עושה היועץ המשפטי לממשלה שימוש בסמכות זו, במיוחד כאשר מדובר בעבירות קלות, ובנאשמים ללא עבר פלילי. אך יוער, שעיכוב הליכים יכול להיות מותנה, וליועמ"ש סמכות לחדשם אם למשל הנאשם עבר עבירה נוספת לאחר מכן.

בקשה לחנינה : סמכות החנינה של נשיא המדינה לא מותנית בסוג העבירה, והוא רשאי לעשות בה שימוש גם בגין עבירת חניה קלה, וגם בגין עבירת רצח. לכן, לעיתים אפשר לפנות לנשיא המדינה בבקשה לחנינה, בין אם טרם הוגש כתב אישום, ובין אם הוגש. נשיא המדינה נוהג להעניק חנינות במשורה, ורק במקרים מיוחדים כמו- נסיבות אישיות, בריאותיות ועוד. יוער, שחנינה היא סופית, ולא ניתן לחדש את ההליך הפלילי לאחר שהוענקה חנינה.

"אי הרשעה" : לבית המשפט יש סמכות לקבוע כי נאשם ביצע את העבירה בה הוא הואשם, אך לא להרשיע אותו בגינה. המשמעות היא שלא יוותר רישום פלילי לנאשם בגין העבירה. מה שיאפשר לו להמשיך בקריירה שלו ללא קושי. עם זאת, בית המשפט לא יעשה שימוש בסמכות הזו בכל מקרה. לשם כך, על הנאשם להוכיח כי הרשעה תפגע בקריירה שלו ובפרנסתו, ותגרום לו "לנזק בלתי הפיך".

מה ההשלכות של רישום פלילי במקרה של הרשעה

המשמעות של הרשעה פלילית, היא רישום פלילי המופיע במאגרים המשטרתיים ובמאגרים של רשויות ציבוריות מסוימות. רישום פלילי כתוצאה מהרשעה, יוצר מניעה מלהיבחר לכנסת למשך כמה שנים, ולעסוק במקצועות מסוימים. כגון : עריכת דין, ראיית חשבון, רפואה ועוד, וכן גם לעבוד במקומות מסוימים (כגון: חברות ציבוריות ועוד).

דוגמאות להצלחה שלנו בסגירת תיקים ללא הרשעה

– ג' הוא מתווך נדל"ן, אדם הגון ומוצלח שניהל חיים שקטים ורגועים. באמצע החיים, נקלע להליך גירושין קשה מאשתו. ברגע של ויכוח סוער עם אשתו, הוא דחף אותה על מיטתם. היא הזעיקה שוטרים למקום, הוא נעצר, והוגש נגדו כתב אישום בגין תקיפה. ג' אכן ביצע עבירה פלילית, ויובהר – כי אסור היה לו לדחוף את אשתו. אך יש לזקוף לטובתו את היותו אדם מן השורה, בעל קריירה, ואב טוב לילדיו. מפאת החשש שמא הוא יאבד את רישיון התיווך שלו, הצלחנו לשכנע את בית המשפט לא להרשיעו, למרות שהוא ביצע עבירה.

– י' היה איש משפחה נורמאטיבי. לאחר שהוריו נפטרו, הוא ניהל "מלחמת ירושה" סוערת עם שני אחיו. בין האחים התקיים הליך בוררות במשרד עורכי דין. באחד הדיונים הרוחות געשו, וחלה קטטה בין י' לאח אחר. המשטרה התערבה, והוגש נגד י' כתב אישום. י' היה חקלאי כל ימי חייו, אדם משכמו ומעלה, בעל עבר צבאי משובח. למרות שהוא נהג באלימות, הצלחנו לשכנע את בית המשפט לא להרשיעו, ובכך הותרנו אותו ללא רישום פלילי.

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מפתח.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974099

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974099


מידע חשוב נוסף