אין עבירה ללא אשמה! עקרונות בדיני עונשין

עורך דין עדי כרמלי

עקרונות דיני עונשין תחת המשפט הפלילי

התנהגות פלילית מוגדרת בתור התנהגות המנוגדת לדין הפלילי. זו היא למעשה מערכת של חוקים, הוראות ודינים, המורכבת מחוק העונשים ושורת חוקים אחרים. יש סוגים שונים של התנהגויות אשר יכולים להביא להעמדה לדין בגין פלילים, וההגדרות להתנהגות פלילית משתנות ממדינה למדינה. אף על פי כן, רצוי להכיר את עקרונות דיני העונשין כפי שהם נאכפים בישראל.

תפקידה של מערכת המשפט הוא לפרש את הדין ולקבוע האם התנהגות מסוימת היא פלילית או לא. קביעה זו של בית המשפט נשענת במידה רבה על העקרונות של דיני עונשין, המבוססים בעצמם על חקיקה היסטורית ותקדימים. קביעה כי התנהגות היא פלילית מביאה לרוב להרשעה, בעוד החלטה הפוכה תביא לזיכוי.

מאמרים פופולריים נוספים:עיכוב הליכים פלילייםשיבוש הליכי משפטבעילה אסורה בהסכמה

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.

לא רק עקרון החוקיות

העקרון החשוב ביותר של דיני עונשין קובע כי אין עבירה ואין עונש אלא בחוק, על פי חוק או מכוח חוק. המשמעות נגזרת מחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, והיא זו שמגדירה גם את שאר העקרונות של דיני עונשין. עם זאת, יש עקרונות חשובים נוספים המשפיעים כמעט על כל מקרה של דיני פלילים. כך לדוגמא קובע עקרון אי ענישה למפרע כי חיקוק היוצר עבירה לא יחול על המעשה שנעשה לפני יום תחילתו. מעבר לכך, קיים עקרון של יסוד עובדתי ועל פיו אין להטיל אחריות פלילית על אדם אלא אם ישנו יסוד פיזי של התנהגות פלילית – סכנה של ממש לאינטרס הציבורי.

המפגש בין האינטרס הציבורי, או חיי החברה, לבין התנהגויות הפרט עולה גם בעקרונות אחרים המוגדרים תחת דיני העונשין בישראל. העיקרון על פיו אין עבירה ללא אשמה קובע כי על מנת להטיל אחריות בפלילים יש צורך בהתנהגות בעלת אשמה פלילית. אשמה זו כוללת ארבעה רכיבים מצטברים שחייבים להתקיים במלואם: אחריות אישית, כשרות פלילית, יסוד נפשי והיעדר סייג לאחריות הפלילית. נאשם אשר לגביו לא ניתן להוכיח את אחד המרכיבים פטור מאחריות פלילית. במקרים אלו אין מקום לפרשנות, ולכן בית המשפט מפעיל את כל הכלים העומדים לרשותו על מנת לבחון את המרכיבים השונים.

 

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974099

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974099


מידע חשוב נוסף