בקשה לתיקון כתב אישום – מתי?

עורך דין עדי כרמלי

כתב אישום ניתן לביטול או תיקון בכל שלב של המשפט. יחד עם זאת, יש משמעות מיוחדת להקראת כתב האישום בשלב שלפני הבאת ראיות. אם טרם הוקרא כתב האישום לנאשם ובמידה והוא מסר את עמדתו, יכול התובע להורות על תיקון כתב האישום מבלי לקבל אישור של בית המשפט. התובע גם יכול במצב כזה להודיע על ביטולו של כתב האישום, מבלי שזה ייחשב זיכוי. המשמעות היא שניתן יהיה לאחר מכן להגיש את כתב האישום הזה מחדש וכל עוד התובע ימצא שיש בכך צורך.

לחילופין, אם כתב האישום כבר הוקרא לנאשם, אין לתובע את היכולת להודיע על תיקונו בטרם קיבל על כך את רשות בית המשפט. השופט צריך לשמוע את עמדת הנאשם בעניין ובמידה והוא בכל זאת מחליט על ביטול כתב האישום, נחשב הדבר לזיכוי מוחלט. הנאשם נמצא זכאי והתובע לא רשאי להגיש את כתב האישום הזה מחדש.

תזמון נכון של הגשת בקשה לתיקון כתב אישום משנה לחלוטין את האופי של המשפט. הדבר החשוב הוא להתייעץ עם עורך דין פלילי המכיר את התחום, לבחון את הנסיבות ולהבין את ההשלכות של כל צעד. הבקשה לתיקון כתב אישום צריכה להיות מנומקת היטב ועליה לעלות בקנה אחד עם אופי המקרה וסוג העבירה. בנוסף, כדאי לדעת מהו בכלל כתב אישום ומה מייחד אותו בהשוואה לכלים משפטיים אחרים.

מאמרים פופולריים נוספים:מתי נכון להגיש ערעור פלילי?מהו הסדר טיעון?  ◄ בקשת חנינה ע"י עו"ד פלילי

מהו כתב אישום?

אי אפשר לדעת מתי הזמן הנכון להגיש בקשה לתיקון כתב אישום לפני שמבינים במה מדובר. כתב אישום הוא במילים פשוטות המסמך הפותח את ההליך המשפטי. הוא מוגש על ידי המאשימה, שהיא המדינה, אך באופן מעשי כרוך במעורבות של שוטר, פרקליט או עורך דין פרטי המוסמך לכך במקרים מסוימים. כתב אישום מוגש אם התובע מוצא כי קיימות ראיות להוכחת האשמה וקיים עניין לציבור. כתב האישום מנוסח ומנומק בהתאם לשיקול דעתו של התובע, המוסמך לכך על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

הצדדים לכתב האישום הם התובע והנתבע. ברוב המקרים המאשימה היא כאמור המדינה, המיוצגת על ידי באי כוחה. במקרה של הגשת קובלנה פלילית יכול גם אדם פרטי להגיש כתב אישום כנגד אדם אחר. מקרים אלו מתייחסים רק לעבירות קלות ומסוימות הקבועות בחוק בנפרד. לכתב האישום מבנה קבוע והוא כותרת עם הפרטים הטכניים של האישום, עובדות המבססות את ביצוע העבירה הפלילית, סעיפי חיקוק האוסרים על ביצוען ורשימת עדי תביעה המהווים את התשתית הראייתית להוכחות האשמה.

למה צריך לתקן כתב אישום?

הסוגיה העיקרית היא מדוע בכלל להגיש בקשה לתיקון כתב אישום ומה היתרונות של פעולה מן הסוג הזה. הנאשם יכול להבין מכתב האישום במה הוא מואשם ומה הראיות המוכיחות לכאורה את טענות התביעה, אך לאחר הגשתו לא ניתן להאשים את הנאשם בעבירות נוספות ללא תיקון. מרגע שהוגש נגד אדם כתב אישום גם משתנה הסטטוס שלו: הוא הופך מחשוד לנאשם ולכך יש השפעות חמורות.

הקראת כיתוב אישום מתבצעת טרם הצגת ראיות הצדדים. בית המשפט שומע את תגובתו של הנאשם לכתב האישום, והוא יכול לכפור באישום כולו או בחלקו, להודות בעובדות או בחלקן או לטעון שהיו נסיבות רלוונטיות שלא מתבטאות בניסוח כתב האישום. תגובתו של הנאשם במועד ההקראה היא בעלת משקל רב להמשך התהליך. לפיכך, מהלך משפטי של תיקון כתב אישום יכול להיות מטעמו או מטעם התביעה. מטרת הצדדים היא בכל מקרה לקבוע את מסגרת הדיון ואת סעיפי החיקוק.

 

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974099

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974099


מידע חשוב נוסף