הואשמת בפלילים? מתי עומדת לך טענת הגנה עצמית?

מתי הגנה עצמית מונעת הטלת אחריות פלילית?

המשפט הפלילי אמור לעזור לחברה להסדיר את החיים המשותפים וזאת על ידי הגדרה ברורה של חוקים, תקנות וכללי עשה ואל תעשה. זהו ענף משפטי מורכב, מסובך ורגיש הכולל התייחסות אל עשרות נושאים ותתי נושאים. דיני העונשין והמשפט הפלילי קובעים כי אדם המפר את הכללים יואשם בביצוע עבירה, עשוי לעמוד לדין וייענש בהתאם לעונשים הקבועים בחוק. המשפט הפלילי חל על התנהגויות שונות ואכיפתו מוטלת על המדינה באמצעות התביעה הכללית.

הגנות מפני אחריות פלילית קובעות כי לעיתים רשאי אדם לעשות מעשה הנחשב עבירה, אך עקב הנסיבות יינתן לו פטור מעונש. במילים אחרות, יש מקרים בהם המדינה מוצאת לנכון לספק הגנה מפני הרשעה בפלילים. אחד המקרים הנפוצים המאפשרים הקמת הגנה מן הסוג הזה בא לידי ביטוי בהגנה עצמית.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.

מאמרים פופולריים נוספים:עיכוב הליכים פלילייםחוק איזוק אלקטרונישיבוש הליכי משפט

התייחסות החוק אל הגנה עצמית

הגנה עצמית היא ההגנה המוכרת ביותר שמעניק המחוקק עבור האזרחים. על פי ההגנה הזו לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף תקיפה שלא כדין, אשר ממנה נשקפה סכנה מוחשית של פגיעה בחייו, בחירותו, בגופו או ברכושו, שלו או של זולתו. הגדרה כללית זו טומנת בחובו פרשנויות רבות עבור הרחבת אחריות פלילית מצד אחד, או הענקת הגנה לאחריות פלילית מצד שני. אף על פי כן, החוק קובע כי אין אדם פועל תוך הגנה עצמית תוך שהוא צופה מראש את אפשרות התפתחות הדברים. מקרים אלו אינם מקנים את ההגנה הרצויה מפני הטלת אחריות פלילית.

יש צורך בהתקיימות של שלושה תנאים לצורך קבלת ההגנה. ראשית, על הנאשם להוכיח כי המעשה אותו ביצע בניגוד לחוק היה דרוש באופן מיידי כדי להדוף את התקיפה. שנית, עליו להראות כי התקיימה סכנה מוחשית שנשקפה עבורו, עבור רכושו או עבור זולתו. שלישית, על פי התנאי השלישי יש צורך בהעדר התנהגות פסולה שקדמה לתקיפה מצד הנאשם שצופה מראש את התפתחות הדברים. רק אדם אשר ביצע עבירה פלילית וחלים כל התנאים המוזכרים לעיל עבור הגנה עצמית יזוכה מאשמה.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף