הואשמת בפלילים? מתי עומדת לך טענת הגנה עצמית?

עורך דין עדי כרמלי

מתי הגנה עצמית מונעת הטלת אחריות פלילית?

המשפט הפלילי אמור לעזור לחברה להסדיר את החיים המשותפים וזאת על ידי הגדרה ברורה של חוקים, תקנות וכללי עשה ואל תעשה. זהו ענף משפטי מורכב, מסובך ורגיש הכולל התייחסות אל עשרות נושאים ותתי נושאים. דיני העונשין והמשפט הפלילי קובעים כי אדם המפר את הכללים יואשם בביצוע עבירה, עשוי לעמוד לדין וייענש בהתאם לעונשים הקבועים בחוק. המשפט הפלילי חל על התנהגויות שונות ואכיפתו מוטלת על המדינה באמצעות התביעה הכללית.

הגנות מפני אחריות פלילית קובעות כי לעיתים רשאי אדם לעשות מעשה הנחשב עבירה, אך עקב הנסיבות יינתן לו פטור מעונש. במילים אחרות, יש מקרים בהם המדינה מוצאת לנכון לספק הגנה מפני הרשעה בפלילים. אחד המקרים הנפוצים המאפשרים הקמת הגנה מן הסוג הזה בא לידי ביטוי בהגנה עצמית.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מפתח.

מאמרים פופולריים נוספים:עיכוב הליכים פלילייםחוק איזוק אלקטרונישיבוש הליכי משפט

התייחסות החוק אל הגנה עצמית

הגנה עצמית היא ההגנה המוכרת ביותר שמעניק המחוקק עבור האזרחים. על פי ההגנה הזו לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף תקיפה שלא כדין, אשר ממנה נשקפה סכנה מוחשית של פגיעה בחייו, בחירותו, בגופו או ברכושו, שלו או של זולתו. הגדרה כללית זו טומנת בחובו פרשנויות רבות עבור הרחבת אחריות פלילית מצד אחד, או הענקת הגנה לאחריות פלילית מצד שני. אף על פי כן, החוק קובע כי אין אדם פועל תוך הגנה עצמית תוך שהוא צופה מראש את אפשרות התפתחות הדברים. מקרים אלו אינם מקנים את ההגנה הרצויה מפני הטלת אחריות פלילית.

יש צורך בהתקיימות של שלושה תנאים לצורך קבלת ההגנה. ראשית, על הנאשם להוכיח כי המעשה אותו ביצע בניגוד לחוק היה דרוש באופן מיידי כדי להדוף את התקיפה. שנית, עליו להראות כי התקיימה סכנה מוחשית שנשקפה עבורו, עבור רכושו או עבור זולתו. שלישית, על פי התנאי השלישי יש צורך בהעדר התנהגות פסולה שקדמה לתקיפה מצד הנאשם שצופה מראש את התפתחות הדברים. רק אדם אשר ביצע עבירה פלילית וחלים כל התנאים המוזכרים לעיל עבור הגנה עצמית יזוכה מאשמה.

 

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:משאית.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974099

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974099


מידע חשוב נוסף