הסתבכת בעבירה של מעשה סדום? דע מהן זכויותיך


עבירת מעשה סדום שלא בהסכמה, היא מהחמורות שבעבירות המין ודינה כדין אונס. מהי ההגדרה המדויקת של 'מעשה סדום'? מתי מותר ומתי אסור לעשות מעשה סדום? מהו העונש על עבירת מעשה סדום? מדריך קצר.

הסתבכת בעבירה של מעשה סדום? דע מהן זכויותיך

הגדרת מעשה סדום

"מעשה סדום" – החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם". (ס' 347(ג) לחוק העונשין)

נמצא שיש שלשה מצבים בהם מעשה יוגדר כמעשה סדום: 1. החדרת איבר מין לפיו של אדם – [מין אוראלי]. 2. החדרת איבר מין לפי הטבעת [מין אנאלי]. 3. החדרת איבר אחר או חפץ לפי הטבעת [מין אנאלי].

שורשו של המונח 'מעשה סדום', יונק מהסיפור המקראי על אנשי סדום שוויתרו על בנותיו של לוט והעדיפו להתעלל באורחיו של לוט שהיו גברים. מכאן התגלגל הכינוי מעשה סדום לכל יחסי מין שאינם ואגינליים.

מאמרים פופולריים נוספים:הסתבכת בעבירות מין? דע מהן זכויותיךהסתבכת בעבירת אונס? דע מהן זכויותיך

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.

עבירות מעשה סדום ועונשן

ישנן כמה סוגים של עבירות מעשה סדום ולכל אחת עונש משלה:

  • מעשה סדום שלא בהסכמה דינו כדין אונס. העונש על אונס נע בין 16 שנה במקרה רגיל, ל-20 שנה במקרה של אונס בנסיבות מחמירות.
  • מעשה סדום באדם שגילו בין 14-16, או שגילו בין 16-18 והיחסים נעשו תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה, דינו – מאסר חמש שנים.
  • מעשה סדום באדם שגילו מעל 18 תוך ניצול יחסי מרות ביחסי עבודה או בשירות, דינו – מאסר שלוש שנים.

מעשה סדום באדם בוגר מעל גיל 18 המעוניין ביחסי המין, ואין בין הצדדים יחסי מרות – מותר.

מבחינת הדין – אין הבדל בין מעשה סדום לאונס

מהו היחס בין מעשה סדום לאונס? למעשה, אין הבדל מבחינת הדין בין עבירת מעשה סדום בכוח לבין עבירת האינוס. ההבדל מתחיל ונגמר רק בהגדרת סוג יחסי המין.

מבחינת ההגדרה – אינוס הוא "בעילה שלא בהסכמה", כאשר 'בועל' הינו "המחדיר איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה". לכן, אינוס לא שייך כאשר מדובר באיברים שאינם איבר המין של האשה.

אבל מבחינת הדין, קובע סעיף 347(ג):

"העושה מעשה סדום באדם באחת הנסיבות המנויות בסעיף 345, בשינויים המחוייבים, דינו כדין אונס".

עבירת מעשה סדום אינה מבדילה בין גבר לאשה

בניגוד לעבירת האינוס ששייכת רק באשה [כי לגבי אינוס החוק כותב: "הבועל אשה"], עבירת מעשה סדום הינה על-מגדרית ומתקיימת בכל מי שמבצע יחסים אנאליים או אוראליים שלא כחוק.

משום כך, מעשה סדום יכול להתבצע גם על ידי גבר וגם על ידי אשה, וכן מעשה סדום יכול להתבצע גם בגופו של גבר וגם בגופה של אשה.

לסיכום:

מעשה סדום שנעשה שלא בהסכמה, זהה בחומרתו ובדינו לאונס. ההבדל בין מעשה סדום לאונס אינו בדין אלא בהגדרה, כאשר אונס מדבר על יחסי מין ואגינליים, בעוד מעשה סדום מדבר על יחסי מין אנאליים או אוראליים.

בשלשה מקרים החוק אוסר לבצע מעשה סדום: 1. כאשר המעשה נעשה שלא בהסכמה. 2. כאשר ישנם יחסי מרות בין הצדדים. 3. כאשר גילו של האדם בו מתבצע המעשה פחות מ-18.

העונש על מעשה סדום נע בין 3 שנים מאסר במקרה הקל, ל-20 שנות מאסר במקרה החמור ביותר.

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף