הסתבכת בעבירת אונס? דע מהן זכויותיך

עורך דין עדי כרמלי

"כִּי בַשָּׂדֶה מְצָאָהּ, צָעֲקָה הַנַּעֲרָה הַמְאֹרָשָׂה וְאֵין מוֹשִׁיעַ לָה" (דברים, כ"ב, כ"ה).

המונח 'אונס' עשוי להצטייר אצל אנשים כמו התיאור המקראי, בו אדם זר תופס אשה בשדה ואונס אותה. אך בפועל, הרבה ואולי רוב מקרי האונס אינם כה דרמטיים. לפעמים מדובר באנשים שמכירים אחד את השני ואפילו קיימו יחסי מין בהסכמה לפני פעולת האונס. מה נחשב אונס? מהו העונש על אונס? מהו אונס בנסיבות מחמירות? על כל אלה ועוד במאמר שלפניכם.

מאמרים פופולריים נוספים:עיכוב הליכים פלילייםחוק איזוק אלקטרוניבעילה אסורה בהסכמה

עבירת אינוס

המקיים יחסי מין עם אשה בניגוד לרצונה – הרי הוא אנס. חשוב לציין שלא רק כאשר יחסי המין נעשים תוך התנגדות פיזית של האשה ותוך הפעלת כוח פיזי מצד הגבר, אלא גם במקרה שהאשה קופאת ולא זזה, כל עוד המעשה נעשה בניגוד לרצונה – הרי זה אונס.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.

זאת ועוד; החוק מונה כמה מקרים בהם למרות שהאשה לא הביעה את אי-הסכמתה, עדיין קיום יחסי מין עימה נחשב לאונס:

  • כאשר ההסכמה נעשתה במרמה והאשה לא הבינה מיהו הבועל או מה הוא הולך לעשות. הסיבה:
  • כאשר האשה היא קטינה שטרם מלאו לה 14 שנים. [הסיבה: אין לה דעת מספקת כדי להסכים].
  • כאשר האשה הייתה במצב של חוסר הכרה או במצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית.
  • כאשר האשה חולת נפש או לוקה בשכלה או נמצאת במצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית.

העונש על כל המקרים האלה: מאסר 16 שנים.

אינוס בנסיבות מחמירות

החוק מונה כמה סיטואציות בהן מעשה האינוס נחשב ל'אונס בנסיבות מחמירות', והעונש עליו עולה לכדי 20 שנות מאסר:

  • כאשר מדובר בקטינה שטרם מלאו לה 16 שנה, והיא לא מסכימה, או נמצאת במצב שלא מאפשר לה לתת הסכמה חופשית [כמו למשל: חוסר הכרה, חולת נפש, לוקה בשכלה], או שההסכמה נעשתה במרמה. [ההבדל בין מקרה זה למקרה הקטינה דלעיל: כאן מדובר בקטינה שלא הסכימה, ואילו לעיל מדובר בקטינה שהסכימה אך הסכמתה לא נחשבת להסכמה]
  • כאשר האונס מתבצע תוך איום בנשק חם או קר.
  • כאשר האונס מתבצע תוך גרימת חבלה גופנית או נפשית או הריון.
  • כאשר האונס מתבצע תוך התעללות באשה, לפני המעשה, בזמן המעשה או אחריו.
  • כאשר האונס מתבצע בנוכחות אחר או אחרים שחברו יחד עמו לביצוע האינוס בידי אחד או אחדים מהם.

חשוב להדגיש שמספר השנים שקובע החוק, זהו המקסימום ולא המינימום. בפועל, בית המשפט שוקל את נסיבות האירוע ואת חומרת המעשה, והרבה מקרי אונס אינם מגיעים לדרגה החמורה ביותר של הענישה.

ההבדל בין אונס למעשה סדום

עבירת האינוס שייכת רק באשה – כיוון שהחוק אומר "הבועל אשה", ורק ביחסי מין רגילים [ואגינליים] – כיוון שהחוק מגדיר בעילה: "המחדיר איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה".

יחסי מין אנאליים או אוראליים שלא בהסכמה, אינם נכנסים תחת הגדרת אונס אלא תחת הגדרת 'מעשה סדום'. עם זאת העונש על מעשה סדום זהה לעונש על אונס כאשר המעשה מתבצע בנסיבות זהות.

מהסיבה הזו גבר לא יכול 'להיאנס'. בגבר יכול להתבצע 'מעשה סדום'. אך כאמור, כל ההבדל הוא סמנטי ואין הבדל מבחינת הדין כאשר המעשה מתבצע בנסיבות זהות.

"הנשיא האנס"

המקרה המפורסם ביותר של אונס בישראל, הוא סיפורו של האזרח מספר אחת [נכון לאז]: הנשיא משה קצב. קצב הואשם באונס ובמעשה מגונה בכוח בכמה נשים שהיו תחת מרותו. הסאגה המשפטית ארכה כמעט 5 שנים, ובסופה הורשע קצב ונידון ל-7 שנות מאסר בפועל.

מעניין לציין, כי במהלך תקופת המשפט הגיעו הצדדים להסדר טיעון שלא כלל הרשעה באונס, אך קצב בחר לבטל את הסדר הטיעון ובכך הביא על עצמו לבסוף עונש חמור בהרבה.

מקרים בהם בית המשפט זיכה את החשוד/נאשם באונס

לעומת המקרה של קצב, ישנם מקרים בהם בית המשפט זיכה את החשוד/הנאשם, מסיבות כאלה ואחרות. להלן כמה מקרים שהתפרסמו בחדשות:

המתלוננת לא שידרה מסר ברור שאינה מסכימה: במקרה שהתפרסם בחדשות, בית המשפט זיכה אדם שחשוד באונס תיירת, מהסיבה שהתיירת לא שידרה באופן ברור שאינה מסכימה להמשך קיום יחסי המין עם החשוד [לקריאת הכתבה].

המתלוננת 'תפרה' תיק לחשוד: במקרה אחר שהתפרסם, בית המשפט קבע, על סמך קלטת שקיבל, כי האונס הינו עלילת שווא שהמתלוננת 'תפרה' לבעלה, והנאשם שכבר הורשע ונכנס לכלא [!] זוכה מהאשמה [לקריאת הכתבה].

עדות המתלוננת איננה מסודרת וקוהרנטית: במקרה נוסף שהתפרסם, בית המשפט זיכה חשוד 'מחמת הספק', עקב אי סדר וחוסר קוהרנטיות שהתגלו בעדותה של המתלוננת [לקריאת הכתבה].

בשורה התחתונה: כל עוד אין הסכמה חופשית – זה אונס

אדם הבועל אשה ללא הסכמתה החופשית – הרי הוא אנס. הסכמה חופשית היינו שהאשה מודעת לפעולה שהגבר רוצה לבצע ומסכימה לו בלב שלם.

כאשר ההסכמה הושגה במרמה, או כאשר האשה הייתה לוקה בשכלה או חולת נפש, או כאשר מדובר בקטינה מתחת לגיל 14 – ההסכמה לא נחשבת חופשית, והבועל – אנס.

 

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974099

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974099


מידע חשוב נוסף