טענות הגנה מצויות של רופאים המתגוננים מול תביעות רשלנות

הטענה העיקרית שיכולים רופאים המתגוננים מול תביעות רשלנות רפואית להעלות היא היעדר נטל ההוכחה. הרופאים או עורכי דינם צריכים להראות כי התובע לא עמד בנטל המוטל עליו ולא הוכיח שהייתה רשלנות. בנוסף, הטענה יכולה להיות רלוונטית במקרים בהם התובע לא הראה בבירור קשר סיבתי בין הטיפול לבין הנזקים. קשר סיבתי זה הוא מאבני היסוד של תביעות רשלנות רפואית ולכן נטל ההוכחה מוטל על התובע. ללא קשר סיבתי קשה להוכיח רשלנות רפואית ולדרוש סעדים בהליכים משפטיים. במסגרת טענה זו צריך הנתבע להראות כיצד המעקב אחר מצבו הרפואי של המטופל עמד בדרישות ובסטנדרטים המקובלים. הוא רשאי לזמן עדות של מומחה מטעמו אשר יוכיח ויחדד את הנקודה עבור בית המשפט. עליו להראות כי הטיפול נדרש בנסיבות העניין של המטופל וכי הוא נעשה בצורה מקצועית.

"אשם תורם"

מלבד טענת ההגנה הבסיסית הקשורה אל נטל ההוכחה, בית המשפט בישראל מאפשר לרופאים בתביעות רשלנות רפואית להעלות גם את טענת "אשם תורם". במסגרת הטענה הזו הרופא שהוא הנתבצע צריך להוכיח כי התובע הביא את הסיכון על עצמו. "אשם תורם" היא טענה אשר רואה באשמתו של התובע את הנזק שנגרם לו. הרופא יכול לבסס את טענתו ולהוכיח את יסודותיה וכך להקים לעצמו הגנה משמעותית בתביעות רשלנות רפואית משרד נבו מולסון. ניתן לעשות זאת באמצעות מבחן אובייקטיבי, אשר בו בית המשפט בודק האם הניזוק פעל כמו אדם סביר, או באמצעות מבחן סובייקטיבי – בו יש למדוד את האשם המוסרי ולבחון את מידתה של הניזוק המסוים. יחד עם זאת, הגנת אשם תורם היא יחסית בלבד. ברוב המקרים היא מביאה לחלוקת נטל הפיצויים בין התובע לנתבע, אך באופן עקרוני יכול בית המשפט להכיר בנסיבות חריגות ולשלול את הפיצוי לחלוטין.

בחירת הטענה הנכונה

חשוב לבחון כל מקרה לגופו על מנת לבחור טענות הגנה. כדאי להתייעץ עם עורך דין מוקדם ככל האפשר, לערב גורם ביטוחי ולבדוק את הכיסויים והשירותים המשפטיים השונים עוד לפני תחילתו של הליך רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית קריאה נוספת:

רשלנות רפואית באבחון סרטן

חוות דעת רפואית

תביעת רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בניתוח

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בהריון

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף