טענות הגנה מצויות של רופאים המתגוננים מול תביעות רשלנות

עורך דין עדי כרמלי

הטענה העיקרית שיכולים רופאים המתגוננים מול תביעות רשלנות רפואית להעלות היא היעדר נטל ההוכחה. הרופאים או עורכי דינם צריכים להראות כי התובע לא עמד בנטל המוטל עליו ולא הוכיח שהייתה רשלנות. בנוסף, הטענה יכולה להיות רלוונטית במקרים בהם התובע לא הראה בבירור קשר סיבתי בין הטיפול לבין הנזקים. קשר סיבתי זה הוא מאבני היסוד של תביעות רשלנות רפואית ולכן נטל ההוכחה מוטל על התובע. ללא קשר סיבתי קשה להוכיח רשלנות רפואית ולדרוש סעדים בהליכים משפטיים. במסגרת טענה זו צריך הנתבע להראות כיצד המעקב אחר מצבו הרפואי של המטופל עמד בדרישות ובסטנדרטים המקובלים. הוא רשאי לזמן עדות של מומחה מטעמו אשר יוכיח ויחדד את הנקודה עבור בית המשפט. עליו להראות כי הטיפול נדרש בנסיבות העניין של המטופל וכי הוא נעשה בצורה מקצועית.

"אשם תורם"

מלבד טענת ההגנה הבסיסית הקשורה אל נטל ההוכחה, בית המשפט בישראל מאפשר לרופאים בתביעות רשלנות רפואית להעלות גם את טענת "אשם תורם". במסגרת הטענה הזו הרופא שהוא הנתבצע צריך להוכיח כי התובע הביא את הסיכון על עצמו. "אשם תורם" היא טענה אשר רואה באשמתו של התובע את הנזק שנגרם לו. הרופא יכול לבסס את טענתו ולהוכיח את יסודותיה וכך להקים לעצמו הגנה משמעותית בתביעות רשלנות רפואית משרד נבו מולסון. ניתן לעשות זאת באמצעות מבחן אובייקטיבי, אשר בו בית המשפט בודק האם הניזוק פעל כמו אדם סביר, או באמצעות מבחן סובייקטיבי – בו יש למדוד את האשם המוסרי ולבחון את מידתה של הניזוק המסוים. יחד עם זאת, הגנת אשם תורם היא יחסית בלבד. ברוב המקרים היא מביאה לחלוקת נטל הפיצויים בין התובע לנתבע, אך באופן עקרוני יכול בית המשפט להכיר בנסיבות חריגות ולשלול את הפיצוי לחלוטין.

בחירת הטענה הנכונה

חשוב לבחון כל מקרה לגופו על מנת לבחור טענות הגנה. כדאי להתייעץ עם עורך דין מוקדם ככל האפשר, לערב גורם ביטוחי ולבדוק את הכיסויים והשירותים המשפטיים השונים עוד לפני תחילתו של הליך רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית קריאה נוספת:

רשלנות רפואית באבחון סרטן

חוות דעת רפואית

תביעת רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בניתוח

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בהריון

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974099

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974099


מידע חשוב נוסף