כיצד מנחה עורך דין מקרקעין צדדים השותפים לפירוק שיתוף במקרקעין?

כיצד מנחה עורך דין מקרקעין צדדים השותפים לפירוק שיתוף במקרקעין?

במאמר זה נסקור כיצד מנחה עורך דין מקרקעין צדדים השותפים לפירוק שיתוף מקרקעין. לשם כך נסביר מהם מקרקעין משותפים, מהו פירוק שיתוף ושאלות נוספות.

בנוסף, נעמוד על החשיבות של ליווי משפטי צמוד של עורך דין מקרקעין, או משרד עורכי דין בישראל בתחום זה, לצדדים המעורבים בהליכי פירוק שיתוף במקרקעין.

"פירוק שיתוף במקרקעין" – מהו?

פירוק שיתוף במקרקעין, הינו בעצם פירוק של שותפות במקרקעין משותפים, דהיינו: מקרקעין השייכים לכמה בעלים שונים, השותפים באותו מקרקעין.

הנושא של פירוק שיתוף במקרקעין מוסדר בפרק ח' סימנים ב'-ג' לחוק המקרקעין (סע' 37-48). סע' 37 לחוק, קובע את מה שהוגדר בפסיקת בתי המשפט כעיקרון העל בנוגע לפירוק שיתוף במקרקעין, לפיו: "כל שותף במקרקעין משותפים זכאי בכל עת לדרוש פירוק השיתוף".

עם זאת, יש לכלל זה חריג מהותי, אם מדובר בשימוש לרעה בזכות הבעלות, דהיינו: אם שותף מבקש את פירוק השותפות בחוסר תום-לב, כגון על-מנת להציק ולהקניט את שותפו (ישנו גם חריג טכני, בדמות תניה בהסכם השיתוף השוללת או מגבילה את הזכות לדרוש פירוק שיתוף).

למשל: בפסק-דין יעקובי נ' יעקובי (עא 1915/91), דחה השופט שמגר בקשה לפירוק שיתוף בין בני זוג, בטענה שהבעל ביקש את פירוק השיתוף במטרה "להציק לאשתו, להקניטה, ולהעניק לנתבע (= לעצמו) יתרון כלכלי בלתי צודק".

לאור זאת, עורכי דין בישראל מתחום המקרקעין, מנחים שותף המעוניין בפירוק שיתוף לפנות אל בית-המשפט עם טענות ענייניות לפירוק השיתוף, ולהמציא ראיות שפירוק השיתוף מתבקש בתום לב.

מהם הדרכים לביצוע פירוק השיתוף?

חוק המקרקעין קובע שלוש דרכים ליצוע פירוק השיתוף, ונמנה אותן לפי סדר עדיפותן:

1. חלוקה בעין – אם ניתן לבצע את פירוק השיתוף על-ידי חלוקת המקרקעין בעין בין השותפים, הרי שעל בית-המשפט לפעול בדרך זו. זאת, גם אם החלוקה בעין אפשרית רק אם ישולמו תשלומי איזון משותף לשותף.

2. רישום המקרקעין כבית משותף – אם המקרקעין המשותפים הם בית הראוי להירשם כבית משותף, בית המשפט, לאחר שקיבל חוות דעת של המפקח, יצווה על פירוק השיתוף בדרך של רישום הבית בפנקס הבתים המשותפים והקצבת דירות לשותפים לפי חלקיהם.

3. מכירת המקרקעין וחלוקת הפדיון – אם לא ניתן לפעול בשתי הדרכים הקודמות, יהיה פירוק השיתוף בדרך של מכירת המקרקעין וחלוקת הפדיון בין השותפים.

עורכי דין בישראל מתחום המקרקעין, מנחים את השותף המעוניין בפירוק שיתוף בדרך של חלוקה בעין להכין תשריט לחלוקת המקרקעין לפי חוק התכנון והבנייה.

מדוע חשוב לצדדים המעורבים בפירוק שיתוף במקרקעין להיעזר בעורך דין מקרקעין (או משרד עורכי דין בישראל מתחום המקרקעין)?

כאמור, לא תמיד בקשה לפירוק שיתוף מתקבלת בבית המשפט, בייחוד אם יש תניה בחוזה השוללת זאת. כמו כן, ראינו שלפירוק שיתוף השלכות מרחיקות לכת על המקרקעין.

לכן מומלץ מאוד לכל הצדדים הנוגעים לתביעת פירוש שיתוף, לקבל ליווי משפטי צמוד של עורך דין מקרקעין מנוסה ומקצועי.

ניתן לפנות לשם כך גם למשרד עורכי דין בישראל בתחום המקרקעין. חשוב לפנות לעורך דין מקרקעין, או משרד עורכי דין מתחום המקרקעין, מהשורה הראשונה בתחום. אינדיקציות אובייקטיביות לכך שמדובר בעורך דין מקרקעין איכותי, או משרד עורכי דין כזה, הן הותק והניסיון וקהל הלקוחות של אותו עורך דין או המשרד, וכן גודלו של המשרד. כמובן שמומלץ גם להתייעץ עם אנשים שמבינים בעניין לגבי אותו משרד עורכי דין בישראל, וכן לחפש עליו מידע באינטרנט, על-מנת לקבל עליו גם חוות דעת סובייקטיביות.

סיכום

על אף שחוק המקרקעין קובע שכל שותף במקרקעין משותפים רשאי לבקש פירוק שיתוף, חוק המקרקעין והפסיקה קובעים לכלל זה גם חריגים. כמו כן, פירוק שיתוף משפיע על אופי המקרקעין וכלל השותפים.

לכן מומלץ לכל הצדדים הנוגעים לפירוק השיתוף לשכור את שירותיו המשפטיים של עורך דין מקרקעין, או משרד עורכי דין בישראל מתחום זה, מנוסה ומקצועי, מהשורה הראשונה.

ערך מוסף: לחיפוש עורכי דין המתמחים במגוון תחומים באינדקס עורכי דין באתר הפורומים

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף