מהי עבירה של החזקת סמים ומה ההשלכות שלה?

עבירה של החזקת סמים נובעת מאופי פקודת הסמים המסוכנים. לפי הפקודה, לא יגדל אדם סם מסוכן, ייצר אותו, יפיק אותו או יכין אותו מחומר אחר, אלא ברישיון מאת מנכ"ל משרד הבריאות. העובר על סעיף ייצור, הכנה והפקה דינו 20 שנות מאסר וקנס גבוה במיוחד.

מבחינת החזקה והשימוש, פקודת הסמים המסוכנים אינה מקלה ראש עם הנאשמים. הפקודה קובעת כי אדם לא יחזיק סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה והותר לו או מתוקף רישיון של המנהל לעיל. העובר על הוראות סעיף ההחזקה צפוי לעונש מאסר של 20 שנים וקנס כספי בהתאם. במידה והחזיק בסם או השתמש בו לצריכה עצמית בלבד, דינו מאסר 3 שנים וקנס כספי קטן יותר. במקביל ועל אף הוראות אלו, מי שמחזיק סם או משתמש בו לצריכה עצמית בין כתלי בית הספר או חצריו והוא אינו לומד באותו מוסד דינו מאסר 5 שנים. הוראה זו לא חלה רק על קטינים שטרם מלאו להם 16.

מאמרים פופולריים נוספים:הסתבכת בעבירות סמים? דע מהן זכויותיךמי זכאי לקבל מריחואנה רפואית?

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.

מהן דרכי החזקה לפי פקודת הסמים המסוכנים?

אישום בעבירה של החזקת סמים מחייבת התייחסות לסוגים שונים של דרכי החזקה. לפי פקודת הסמים המסוכנים, אישום בשל החזקת סם מסוכן לא מתייחס לשאלה האם הסם המסוכן נמצא ברשותו של הנאשם, או ברשות המחזיק מטעמו של הנאשם, או אפילו אם הסם של הנאשם נמצא ברשותו של אדם אחר ללא ידיעתו. עבירה של החזקת סמים גם תקפה אם הסם נמצא במקום שאינו ברשותו של הנאשם או שאינו נתון לפיקוח או להשגחתו של שום אדם.

הרחבה של עבירת החזקת סמים בוחנת את האופן בו מתייחסת הפקודה לכלים המשמשים להכנת סם או צריכתו. לפי הפקודה, לא יהיו ברשותו של אדם כלים המשמשים לכך שלא בהיתר. מי שעובר על סעיף זה בלבד בחוק צפוי למאסר של עד 20 שנים או קנס גבוה. במידה והכלים הנמצאים ברשותו משמשים לצריכה עצמית בלבד, דינו 3 שנות מאסר או קנס הקבוע בסעיף אחר של חוק העונשין.

רישום פלילי בעקבות עבירה של החזקת סמים

ההשלכה החמורה ביותר של עבירה של החזקת סמים היא רישום פלילי. רישום מן הסוג הזה מונע קבלה לעבודות במוסדות ציבוריים, עלול לעכב קידום וחוסם את הדרך למשרה בגופים בטחוניים פרטיים או ממשלתיים. רישום פלילי גורם לסטיגמה שלילית שקשה להיפטר ממנה, בעיקר בהקשר של שימוש והחזקת סמים. הרבה מקומות עבודה מתנים קבלת משרה מסוימת בהצגת רישום פלילי ולאחר עבירה של החזקה בסמים כמעט בלתי אפשרי להשתחרר ממנו. מעבר לכך, ההשלכות של עבירה של החזקת סמים מופיעות גם בחיים האישיים. אדם עם רישום פלילי כזה עלול להיפגע בעת קבלה ליישוב מסוים, בתהליך אימוץ ילד ועוד.

הדרך היחידה למנוע את ההשלכות השליליות של רישום פלילי בעקבות עבירה של החזקת סמים היא להתייעץ עם עורך דין מוקדם ככל האפשר. ישנה תקופת התיישנות ותקופת מחיקה על רישום פלילי, אך רק עורך דין מקצועי מכיר את פסקי הדין התקדימיים ואת סעיפי החוק. עורך דין יכול לנווט את העבירה לכיוון סעיפים קלים ולשנות את אופי האישום. אפשר לפנות לעורך דין פלילי בכל מקרה של זימון לחקירה בשל עבירה של החזקת סמים ולהתייעץ איתו ללא התחייבות. כדאי גם לשמור על זכות השתיקה עד שעורך הדין מגיע לייצג את הלקוח. אלו פעולות בסיסיות התורמות בטווח הקצר והארוך לשמירה על זכויות הנאשם והאינטרסים שלו.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף