מה העונש הצפוי בגין עבירה של סחר בסמים

סחר בסמים מהווה עבירה פלילית חמורה. החוק אוסר על רכישה או מכירה של סמים הנמצאים בפקודת הסמים המסוכנים. בתי המשפט נוטים לפסוק כי סחר בסמים מחייב ביצוע עסקת סמים בעין, אך ניתן יהיה להרשיע את המעורבים בעבירות של ניסיון לסחר בסמים או עסקה אחרת בסם.

שיקולים לקביעת העונש

בבואו לגזור את העונש הצפוי בגין עבירה של סחר בסמים מתייחס בית המשפט לשיקולים שונים. ראשית, בית המשפט צריך לבחון האם לצד הרשעת הנאשם בעבירת הסחר בסמים הוא הורשע גם בעבירות נוספות. העבירות יכולות להיות מתחום הסמים ולכלול שידול קטין לשימוש בסם, החזקת סם שלא לצורך צריכה עצמית ועוד, או עבירות מתחומים פליליים אחרים ולא פחות חמורים כמו עבירות רכוש ועבירות אלימות.

שנית, בית המשפט בוחן את עברו הפלילי של הנאשם. שיקולים אחרים העומדים לרשותו של בית המשפט בבואו לקבוע את העונש בגין עבירה של סחר בסמים הם מצבו הבריאותי של הנאשם, מצבו הכלכלי, תמיכתו בבני המשפחה, הבעת חרטה וכדומה. בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו ולכן לא מדובר על רשימה סגורה של שיקולים וקריטריונים לקביעת העונש. כאן גם באה לידי ביטוי המיומנות של עורכי דין שתפקידם לסייע לנאשם לנווט את השיקולים לטובתו.

מאמרים פופולריים נוספים:חוק איזוק אלקטרונישיבוש הליכי משפטבעילה אסורה בהסכמה

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.

פקודת הסמים המסוכנים

מלבד האמור לעיל, פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונשים מקסימאליים שאפשר להטיל בגין עבירה של סחר בסמים. לפי הפקודה יש להטיל עונש מאסר של עד 3 שנים בשל עבירות סמים כמו החזקה ושימוש בסם מסוכן. בית המשפט מגדיר שימוש עצמי לפי כמויות וסוג הסם. לפי הפקודה שימוש עצמי כולל קנאביס במשקל 15 גרם, חשיש במשקל 15 גרם וקוקאין במשקל 0.3 גרם.

עונש חמור נקבע על פי פקודת הסמים המסוכנים במקרה של עבירות כמו ייצור, הכנה, הפקה, יבוא ומסחר בסמים. במקרה כזה העונש יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. בית המשפט גם רשאי לגזור עליו קנס ולהורות על חליטת רכושו ועל שלילת רישיון הנהיגה שלו. יחד עם זאת, בתי המשפט בישראל לא מסווגים עבירות סמים בהתאם לסוג הסם וחומרתו, אך בהחלט לוקחים בחשבון את סוג הסם בבואם לגזור את עונשו של מבצע העבירה.

למה כדאי להתייעץ עם עורך דין?

התייעצות עם עורך דין יכולה לעזור להפחית בצורה משמעותית את העונש הנגזר על נאשם בעבירות סמים. עורך דין מכיר היטב את פסקי הדין התקדימיים ובקיא בזכויות העומדות לרשות הנאשם. עורך דין יכול לגבש אסטרטגיה נכונה להתמודדות עם החקירה ועם המשפט. כדאי להתייעץ עם עורך דין גם כדי להשתמש בעבר הפלילי של הנאשם בתור שיקול רלוונטי. עורך דין יכול לבדוק את העבר הפלילי, לבחון אפשרות להציגו בצורה מכובדת מול השופט וכך למנוע הטלה של עונש חמור.

עבירות סמים הן עבירות פליליות נפוצות בישראל וגם במקומות נוספים ברחבי העולם. על אף הבדלים משמעותיים בין האופי של עבירות מן הסוג הזה, המאפיין המשותף הוא הצורך במעורבות של עורך דין. יש לערב עורך דין מקצועי המתמחה בפלילים בשלב מוקדם ככל האפשר ולהתייעץ איתו עוד לפני החקירה הראשונית. אפשר לשמור על זכות השתיקה ולהימנע מהפללה עצמית עד שעורך הדין מגיע. במקביל, יש לזכור כי פקודת הסמים המסוכנים על פיה נקבעים העונשים אוסרת לא רק על סחר, אלא גם על צריכת סמים, שימוש בסמים, ייבוא סמים וכמובן העברת סמים לקטינים. אלו עבירות חמורות המחייבות עורך דין צמוד.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף