מה קובעת פקודת הסמים המסוכנים?

פקודת הסמים המסוכנים מגבילה את העיסוק בסמים בישראל וקובעת פרשנות, היתרים, עבירות, ביקורת, שפיטה, עונשין, תקנות וצווים. הנושאים הבולטים והמוכרים של הפקודה מתייחסים לאיסור על גידול סם מסוכן, ייצור, הפקה והכנה או מיצוי שלו מחומר אחר, אלא ברישיון ממנכ"ל משרד הבריאות.

נושא נוסף הנקבע בתוך פקודת הסמים המסוכנים הוא שאדם לא יחזיק סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה והותר הדבר בסעיפים אחרים של הפקודה עצמה או ברישיון מאת מנכ"ל משרד הבריאות. מבחינת סנקציות, פקודת הסמים המסוכנים קובעת שהעונש על הפרת הסעיפים הללו הוא 25 שנות מאסר או קנס גבוה במיוחד. החזקת שימוש בסם לצריכה עצמית דינה 3 שנות מאסר או קנס מקביל, בעוד העונש הקבוע בחוק להדחת קטינים לשימוש בסמים גם הוא עומד על עד 25 שנות מאסר.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:עץ.

פקודת הסמים המסוכנים קובעת כיצד בתי המשפט יתייחסו לעבירות הנוגעות לסוגים שונים של סמים. הפקודה כוללת עבירות הקשורות להחזקת סמים, שימוש בסם, סחר בסמים, יבוא סמים מחו"ל וכאמור הדחת קטינים לשימוש בסם הנחשבת עבירה חמורה במיוחד. בנוסף, פקודת הסמים המסוכנים קובעת מהם הסמים המסוכנים והיא מתירה שימוש בחומרים מסוימים מתחת לכמות מוגדרת, או לחילופין שימוש רפואי המאושר על ידי הגורמים הרלוונטיים.

מאמרים פופולריים נוספים:הסתבכת בעבירות סמים? דע מהן זכויותיךמי זכאי לקבל מריחואנה רפואית?

פרשנות לפי פקודת הסמים המסוכנים

מי שרוצה לדעת מה קובעת פקודת הסמים המסוכנים צריך להכיר את הפרשנות שלה למונחים הבסיסיים. לפי הפקודה, המרת סם לדוגמא היא תהליך של שינוי סם באופן כימי ולשם הפיכת אלקלואידים למלחיהם. פרשנות כזו מצמצמת את אופי הטיפול באישומי המרת סמים ויכולה לקבוע את אופי העבירה המיוחסת לנאשם. לפי הפקודה היתר יבוא צריך להינתן מאת רשות מוסמכת בישראל, בעוד היתר יצוא ניתן מאת רשות מוסמכת של הארץ ממנה יצא הסם. גם כאן מדובר על פרשנות מעניינת הקובעת את אופי הטיפול בעבירות שונות. בנוסף, היתר יבוא אמור לכלול לפי הפקודה פרטים מלאים על הסם ועל כמותו, השם והמען של האדם שהותר לו לייבא את הסם, השם והמען של האדם שממנו הושג הסם ופרק הזמן בו יבוצע היבוא. הנחיות על פרטי היצוא דומות.

סם מסוכן הוא כל חומר מהמפורטים בתוספת הראשונה לפקודת הסמים המסוכנים, לרבות כל מלח שלו, תכשיר, תרכובת, תערובת או תמיסה. עבירה של עסקת סמים היא עבירה שעונשה מאסר 20 שנה או יותר. פרשנות ייחודית אחרת של פקודת הסמים המסוכנים נקבעת עבור המונחים רופא, רופא שיניים, וטרינר ורוקח. אלו אנשי מקצוע שמתוקף תפקידם נדרשים להחזיק סמים מסוכנים ואף לעשות בהם שימוש לטובת המטופלים. הפקודה קובעת מי רשאי להחזיק בסמים מן הסוג הזה וכיצד ניתן להגביל את אופי ההחזקה.

דגשים על ייצור, החזקה ושימוש בסמים

פקודת הסמים המסוכנים קובעת בעיקר את הדגשים על ייצור, החזקה ושימוש בסמים וזו למעשה ליבת החוק. הפקודה קובעת כי אדם לא יגדל סם מסוכן ולא ייצר אותו, יפיק אותו או יכין אותו. הפקודה גם מרחיבה את ההתייחסות להחזקה בכך שהיא אוסרת על אדם להחזיק ברשותו כלים המשמשים להכנת סם מסוכן וצריכתו שלא בהיתר. אסור לייצר כלים כאלה, למכור אותם, להציגם למכירה, לייבא אותם, לייצא אותם או לסחור בהם במטרה לעשות את אחת הפעולות האמורות בסעיפים האחרים של הפקודה.

לסיכום, פקודת הסמים המסוכנים קובעת בעיקר את העיסוק בסמים במדינת ישראל ורלוונטית גם עבור אנשי מקצוע, חולים ומוסדות ציבוריים. הפקודה מתייחסת לשורה ארוכה של סוגיות וקובעת את העונשים המקסימליים.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:משאית.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772

 מידע חשוב נוסף