מתי אפשר לקבל גזר דין ללא הרשעה בפלילים?

עורך דין עדי כרמלי

יש נסיבות חריגות בהן ניתן לסיים את ההליך הפלילי בבית משפט בקביעה לפיה יינתן גזר דין ללא הרשעה בפלילים. המשמעות היא שלמרות שהנאשם ביצע עבירה פלילית, שמו לא יוכתם בהרשעה מן הסוג הזה. יש מגוון רחב של מסלולים המאפשרים לקבל גזר דין ללא הרשעה בפלילים ולכן הדבר החשוב הוא להתייעץ עם עורך דין מקצועי.

עורך דין פלילי יכול לפעול למען מתן גזר דין ללא הרשעה בפלילים יחד עם הטלת עונש חינוכי. העונש החינוכי הנפוץ הוא שירות לתועלת הציבור, או העמדת הנאשם במבחן בפיקוח שירות מבחן ייעודי. סיום ההליך ללא הרשעה מותנה לרוב בהמלצה חיובית של שירות המבחן המוגשת בתסקיר לבית המשפט. מעבר לכך, תפקידו של עורך דין פלילי הוא להכין את הנאשם לפגישותיו עם שירות המבחן. הכנה כזו חיונית לקבלת תסקיר חיובי העולה בקנה אחד עם השאיפה לקבל גזר דין ללא הרשעה בפלילים.

מאמרים פופולריים נוספים:מתי נכון להגיש ערעור פלילי?מהו הסדר טיעון?  ◄ בקשת חנינה ע"י עו"ד פלילי

הסכם טיעון למניעת הרשעה בפלילים

עוד דרך להשתמש בשירותי עורך דין פלילי כדי לקבל גזר דין ללא הרשעה בפלילים היא להגיע להסכם טיעון. כאן פועל עורך הדין במטרה לסכם מראש עם התביעה כי במידה ומתקבל תסקיר חיובי מטעם שירות המבחן אודות הנאשם, תסכים התביעה או לא תתנגד לאי הרשעתו. בית המשפט אף פעם לא כבול להסדר טיעון מן הסוג הזה והוא רשאי על פי חוק לבטלו, אך בדרך כלל הוא נוטה לאמץ את ההסכם על מנת לעזור לנאשמים להשתקם.

יש גם מקרים בהם עורך דין פלילי מסכם מול התביעה כי הליך מסוים יסתיים ללא הרשעה בפלילים עוד לפני הגשת כתב האישום. על מנת להביא לידי ביטוי סיטואציה כזו יש צורך בתיאום הליך שימוע. במידה ולא ניתן להשיג את הסכמת התביעה לאי הרשעה בפלילים, עורך הדין עדיין יכול לשכנע את בית המשפט לסיים כך את התהליך וזאת חרף התנגדות התביעה. כאן נמדדת היכולת המקצועית של עורך דין פלילי וכישרון השכנוע שלו את השופט.

שיקולי בית המשפט במתן גזר דין פלילי

יש מקרים בהם נשמעו הראיות ובית המשפט פוסק בהכרעת הדין כי הוא מרשיע את הנאשם בעבירות המיוחסות לו, אך בנסיבות מסוימות הוא גם מחליט להורות על ביטול הרשעה פלילית. רשימת השיקולים העומדת לרשות בתי המשפט בשאלה האם להימנע מהרשעה אינה חד משמעית, אך ניתן להסיק מתוכה מספר מאפיינים משותפים.

ראשית, מטרתו המרכזית של סעד אי הרשעה היא לשקם את הנאשם. בית המשפט רוצה למנוע השלכות קשות ובלתי הפיכות על חייו האישיים של הנאשם, אך מנגד הוא לא יכול לוותר לחלוטין על הרשעתו לפי סדרי הדין. הפתרון במקרה כזה הוא להחליט על גזר דין ללא הרשעה בפלילים. שיקום הנאשם הוא שיקול ענישה חשוב ובו בודק בית המשפט את חומרת העבירה, אופיה והנסיבות בהן התבצעה.

הימנעות מהרשעה אפשרית כאשר היא צפויה לפגוע פגיעה חמורה בשיקום הנאשם וכאשר סוג העבירה מאפשר לבית המשפט לוותר בנסיבות המקרה על הרשעה מבלי לפגוע באופן מהותי בשיקולי הענישה האחרים. ככל שהעבירה חמורה יותר, כך קטן הסיכוי להימנע מעבירה פלילית. בתי המשפט צריכים לבדוק לפי הנסיבות והתצהיר של עורך הדין האם מדובר בעבירה ראשונה או יחידה, האם ביצוע העבירה משקף דפוס של התנהגות עבריינית והאם אופיו של הנאשם, גילו ובריאותו מחייבים את הרשעתו הפלילית. כל אחת מהשאלות הללו חיונית לטובת החלטה האם לכתוב גזר דין ללא הרשעה בפלילים.

 

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974099

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974099


מידע חשוב נוסף