עצרו אותך? זכותך להיוועץ עם עורך דין

עורך דין עדי כרמלי

חובת המשטרה לאפשר לכל עצור להיפגש עם עורך דין ללא דיחוי, אלא בנסיבות חריגות. לפי חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ"ו-1996, עצור זכאי להיפגש עם עורך דין להיוועץ איתו בכל נושא. במידה והעצור מבקש להיפגש עם עורך דין על האחראי לאפשר זאת באופן מיידי. יתרה על כך, החוק קובע כי פגישת העצור עם עורך הדין תהיה ביחידות ובתנאים המבטיחים את סודיות השיחה. ההנחיה היחידה היא רק לקבוע את התנאים באופן המאפשר פיקוח על תנועותיו של העצור, אך לא על תוכן השיחה וסוג הדברים הנאמרים בין העצור לעורך דינו.

חריגים לזכות העצור להיפגש עם עורך דין

כדאי להכיר גם את החריגים הנקבעים בחוק לזכות להיוועץ עם עורך דין לאחר מעצר. ראשית, אם העצור נמצא באותה עת בעיצומם של הליכי חקירה או פעולות הקשורות בחקירה ובאופן שנוכחותו נדרשת לשם השלמתם, הקצין הממונה רשאי להחליט באופן מנומק ובכתב לדחות את הפגישה עם עורך הדין. זאת רק אם אותה פגישה מחייבת את הפסקתם או דחייתם של הליכי החקירה למועד אחר, באופן שיסכן באופן ממשי את החקירה. עם זאת, גם החלטה מנומקת בכתב של הקצין הממונה מוגבלת וההפסקה בפגישה בין עורך הדין לבין הלקוח לא תעלה על שעות ספורות.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.

חריג נוסף קיים במידה והקצין הממונה חושב שפגישת העצור עם עורך דינו עלולה לסכל או לשבש מעצרים של חשודים אחרים באותו עניין, למנוע גילוי ראיות או למנוע תפיסת דבר שהושג בקשר לאותה עבירה. במקרים אלו רשאי הקצין להורות בהחלטה מנומקת על דחיית הפגישה בין הנאשם לבין עורך הדין לתקופה שלא תעלה על 24 שעות משעת המעצר. על אף הוראות אלו, רשאי הקצין הממונה להורות שלא לאפשר פגישת עצור עם עורך דין לתקופה שלא תעלה על 48 שעות אם שוכנע שהדבר דרוש לשם שמירה על חיי אדם או לצורך סיכול פשע.

חשיבות הייעוץ והפגישה עם עורך הדין

החריגים המופיעים לעיל לא באים על חשבון זכותו של עצור שביקש זאת להיפגש עם עורך דין לפני שיובא למשפט בעניין מעצרו. זו דוגמא מצוינת לאופן בו מתייחס החוק לחשיבות הייעוץ והפגישה עם עורך הדין. לפי חוק סדר הדין הפלילי ושורה ארוכה של תקנות נוספות, הייעוץ עם עורך הדין הוא אחד הזכויות החשובות ביותר של החשודים. ללא מעורבות של עורך דין קשה להכיר את פרטי המקרה ולנמק בצורה נכונה ואפקטיבית את ההגנה על החשוד. התייעצות עם עורך דין היא זכות יסוד חיונית ובסיסית. זו זכות שיכולה לשנות לחלוטין את אופי המשפט ואת האישום בעבירות מסוימות. עורך דין יכול להטות את כתב האישום לעבירות קלות ולמנוע הטלת סנקציות חמורות של עונש מאסר ממושך על החשוד.

הזכות להתייעץ עם עורך דין מקבילה לזכויות אחרות של הנאשם בהליך פלילי. החוק קובע שאין לדום בפלילים שלא בפני הנאשם אלא במקרים חריגים מסוימים, ושמיד עם הגשת כתב האישום קמה לנאשם ולעורך דינו הזכות לעיין בחומר החקירה וברשימות. במידה והנאשם אינו מיוצג על ידי עורך דין, מוטלת על בית המשפט חובה מוגברת לשמור על זכויותיו ולהנחות אותו בנוגע אליהן. בית המשפט צריך במקרה כזה לעזור לנאשם בחקירת עדים, הזמנתם, שמיעת טענות והקפדה על חקירה שלא תחרוג מגבולות המותר.

לסיכום, ייעוץ משפטי של עורך דין פלילי היא חלק מהותי מכל מעצר חשוד ויש לממש אותה במלואה מוקדם ככל האפשר.

 

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:דגל.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:דגל.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974099

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974099


מידע חשוב נוסף