רק אם יוכח שיסודות העבירה הפלילית מתקיימים – תואשם בפליליים

עורך דין עדי כרמלי

יסודות העבירה הפלילית

חשוב מאוד להכיר את יסודות העבירה הפלילית על מנת להבין כיצד מתייחסים אליה בבתי המשפט. המשפט הפלילי אמור לעזור בהסדרת חיי החברה, בין היתר על ידי הגדרת התנהגויות שליליות מסוימות כבלתי חוקיות והצגת כללים ברורים לגבי מה מותר ומה אסור לעשות. אדם המפר את הכללים יכול להיות מואשם בביצוע עבירה פלילית, עשוי לעמוד לדין ולהיענש בהתאם לעונשים הקבועים בחוק.

היסוד העובדתי עומד בבסיסה של העבירה הפלילית. זהו יסוד המתאר התרחשות אובייקטיבית במציאות והוא מורכב מרכיב התנהגותי, רכיב נסיבתי ורכב תוצאתי. הרכיב ההתנהגותי מתבטא בהתנהגותו של העבריין בפעולה אקטיבית של מעשה או בהימנעות מעשייה הנקראת מחדל. לעומת זאת, רכיב נסיבתי מתבטא בנסיבות הרלוונטיות הדרושות להפיכת ההתנהגות לאסורה והרכיב התוצאתי בוחן את התוצאה שגרמה אותה התנהגות פלילית לכאורה.

מאמרים פופולריים נוספים:מאפייני המשפט הפלילי בישראלאין עבירה ללא אשמה! עקרונות בדיני עונשין

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.

חשיבותו של היסוד הנפשי

היסוד השני הנמצא בכל עבירה פלילית הוא נפשי. זהו יסוד המבטא את העמדה הנפשית הסובייקטיבית של העבריין כלפי ההתרחשות. כל עבירה דורשת יסוד נפשי שונה וזאת לגיבוש עבירה מסוג מחשבה פלילית, רשלנות וכן הלאה. התנהגות מסוימת נחשבת לעבירה רק אם מבצעה עשה זאת במחשבה פלילית, או אם העבירה היא מסוג העבירות עליהן חלה אחריות קפידה. מהיסוד הנפשי גם נגזרים העבירות וההבדל העיקרי הוא בין עבירה התנהגותית לבין עבירה תוצאתית.

מהו קשר סיבתי?

עבירות תוצאתיות, בהן יש צורך להוכיח את היחס הנפשי של העושה כלפי התוצאה, דורשות גם הוכחה של קשר סיבתי. הקשר אמור להופיע בין היסוד העובדתי לתוצאתו וההבחנה היא בין קשר סיבתי עובדתי לבין קשר סיבתי משפטי. קשר סיבתי עובדתי שואל האם אלמלא התנהגות הנאשם הייתה נגרמת התוצאה העובדתית. מנגד, קשר סיבתי משפטי מהווה מבחן מורכב בו בודקים את הציפיות מהמעשה של הנאשם, את ההתערבות של גורמים זרים המנתקים את הקשר הסיבתי ואת מהות המעשה לעומת אופי התוצאה ומידתה.

לסיכום, יסודות העבירה הפלילית מוכיחות כי מדובר על שדה משפטי מסועף ומסובך. מומלץ להתייעץ עם עורך דין בכל מקרה של התלבטות לגבי דיני עונשין והלכות המשפט בישראל.

 

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:משאית.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974099

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974099


מידע חשוב נוסף