שחרור ממעצר בתנאים מגבילים – מתי אפשרי?

עורך דין עדי כרמלי

מעצרו של אדם אינו דבר של מה בכך. מעצר הוא בעצם פגיעה בזכות החירות של האדם. מתי ניתן לעצור חשוד? מתי ניתן לשחרר עצור בתנאים מגבילים? ומה הם בדיוק התנאים המגבילים? על אלה ועוד במאמר שלפניכם.

מותר לשופט להורות על מעצר – רק בלית ברירה

זכות החירות היא זכות יסוד בסיסית וחשובה ביותר. מעצרו של אדם הוא בעצם שלילה של זכות החירות, ועל כן שופט יורה על מעצר רק בלית ברירה אחרת.

כך כותב החוק:

"(א) שופט לא יצווה על מעצרו של אדם, אלא אם כן שוכנע כי קיים חשד סביר שהאדם עבר עבירה, שאיננה חטא, ומתקיימת אחת מעילות אלה:

(1) קיים יסוד סביר לחשש ששחרור החשוד או אי-מעצרו יביא לשיבוש הליכי חקירה או משפט, להתחמקות מחקירה מהליכי שפיטה או מריצוי עונש מאסר, או יביא להעלמת רכוש, להשפעה על עדים או לפגיעה בראיות בדרך אחרת;

(2) קיים יסוד סביר לחשש שהחשוד יסכן את בטחונו של אדם, את בטחון הציבור או את בטחון המדינה;

(3) בית המשפט שוכנע, מנימוקים מיוחדים שיירשמו, שיש צורך לנקוט הליכי חקירה שלא ניתן לקיימם אלא כשהחשוד נתון במעצר"

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.

כלומר, החוק אינו מאפשר לעצור אדם מבלי שיש הכרח לכך. רק כאשר ישנו חשש לשיבוש הליכי חקירה, או כאשר ישנו חשש לחיי אדם או לביטחון הציבור, או כאשר ישנו צורך בחקירה אשר לא ניתן לקיימה אלא כשהחשוד נתון במעצר – שופט מוסמך לעצור את החשוד.

אם יש חלופה אחרת – יש לשחרר את החשוד

גם אם התקיימה אחת מהעילות לעיל ויש צורך בהגבלת חירותו של החשוד, עדיין אין זה אומר שיש לעצור אותו. יש לבדוק תחילה האם קיימות 'חלופות' אחרות, כלומר אופציות אחרות של הגבלה, שישיגו את אותה המטרה אך תוך פגיעה פחותה בחשוד.

"(ב) שופט לא יצווה על מעצר לפי סעיף קטן (א), אם ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של קביעת ערובה ותנאי ערובה, שפגיעתם בחירותו של החשוד פחותה."

משמעות הדבר היא כי אם המשטרה רוצה לעצור חשוד, עליה להוכיח לשופט שני דברים: 1. שיש צורך להגביל את חירותו של החשוד בכדי למנוע שיבוש הליכי חקירה או פגיעה בחיי אדם, או בכדי לאפשר חקירה מיוחדת. 2. שאין דרך אחרת להשיג את אותה המטרה על ידי פגיעה פחותה בחירותו של החשוד.

שחרור בתנאים מגבילים

במידה והמשטרה מצליחה לשכנע את השופט כי קיים צורך בהגבלת החשוד אך אינה מצליחה לשכנעו כי דרוש לשם כך מעצר, יורה השופט על שחרורו של החשוד בערובה ובתנאים מגבילים.

שחרור בערובה הינו שחרור של החשוד על סמך ערבות כספית של החשוד או של אדם אחר שיערוב עבורו. הערבות נזקקת לשם הבטחת התייצבותו של החשוד לחקירה או למשפט בכל מועד שיידרש.

תנאים מגבילים יכולים להיות כל דבר שיחליט השופט שיש בו צורך לשם הבטחת החקירה ולמען שלום הציבור. כך, למשל, רשאי השופט להורות על מעצר בית, על איזוק אלקטרוני, על חובה לשהות באזור מסוים, על איסור לקיים קשר עם אדם מסוים, על איסור יציאה מהארץ ועל הפקדה של הדרכון.

אם אתם חשודים בעבירה פלילית והמשטרה מבקשת לעצור אתכם, כדאי לכם להסתייע בשירותיו של עורך דין פלילי. תפקידו של עורך הדין לשכנע את השופט כי לא קיימת סכנה בשחרורכם, וכי גם אם קיימת סכנה כלשהי – ניתן להסתפק בשחרורכם בתנאים מגבילים.

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:דגל.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974099

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974099


מידע חשוב נוסף