שיקולי ענישה בעבירות נשק

עבירות נשק מתייחסות למצב בו אדם רוכש או מחזיק נשק בלא רשות ולא על פי דין. דינו של הרוכש או מחזיק נשק בלא רשות הוא 7 שנות מאסר, למעט כאשר מדובר על חלק של הנשק, אבזר או תחמושת ואז דינו 3 שנות מאסר. אדם הנושא או מוביל נשק בלא רשות על פי דין דינו מאסר 10 שנים, או מאסר של 3 שנים אם היה הנשק חלק, אבזר או תחמושת. סעיפים אלו לא חלים על מי שעבר את העבירות בשל אי תשלום האגרה לחידוש הרישיון, או שלא חודשה הרשאת הנשק ללא מניעה לפי חוק כלי הירייה.

בנוסף, אדם המייצר, מייבא או מייצא נשק או סוחר בו בתמורה ולא בתמורה בלא רשות דינו מאסר 15 שנים. מי שרשאי על פי דין למכור או למסור נשק אך הוא עושה זאת לאדם שאינו רשאי על פי דין להחזיק בו דינו 15 שנות מאסר, בעוד אם המוכר או המוסר סבר כתוצאה מבדיקה רשלנית שמדובר על אדם שרשאי לכך על פי דין – דינו יהיה 3 שנות מאסר בלבד. השאלה לאור הנתונים המובאים לעיל היא מה השיקולים העומדים מול עיניו של בית המשפט בבואו לקצוב את העונש. כל העונשים הם בגדר ענישת מקסימום, אולם יש תנאים מקלים ונסיבות חריגות שאותם חשוב להכיר.

מאמרים פופולריים נוספים:סחיטה באיומים ◄ אלימות במשפחהגרימת חבלה בנסיבות מחמירות

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.

הגורמים בהם מתחשב בית המשפט

כמו בסוגים אחרים של עבירות פליליות, גם בעבירות נשק מתחשב בית המשפט בשורה ארוכה של גורמים בבואו לגזור את עונשו של הנאשם. ראשית, בית המשפט בודק האם לנאשם היה עבר פלילי. ככל שהעבר הפלילי קשור באופן נחרץ לעבירות נשק ומעיד על סכנה לשלום הציבור במקרה של עונש קל, בית המשפט יחמיר את הענישה ויקבע את המאסר המקסימלי על פי חוק. שנית, בית המשפט בוחן מהן נסיבות חייו של הנאשם. הנטייה של בית המשפט היא להקל על נאשמים שבני משפחתם תלויים בהם לצורך כלכלה ורווחה, כל עוד הדבר אינו מהווה סיכון לשאר האזרחים.

שיקולי ענישה בעבירות נשק כוללים בדיקת מצבו המשפחתי של הנאשם ובירור האם הוא סובל מבעיות רפואיות. בתי המשפט משתדלים להקל ככל האפשר על הנאשמים מבלי לפגוע ביכולת ההרתעה, אך תוך שמירה על כבודם. בית המשפט מברר מהן הנסיבות שגרמו לנאשם לבצע את עבירת הנשק והאם הנאשם הביע חרטה. במידה והנאשם מודה בעבירות המיוחסות לו, בית המשפט עשוי לגזור עונש מינימלי וזאת במטרה לעודד אשמים אחרים לעשות כמותו.

מדוע לפנות לעורך דין פלילי?

פנייה לעורך דין פלילי היא הדרך היחידה להדגיש את שיקולי הענישה הרלוונטיים לטובתו של נאשם בעבירות נשק. במילים אחרות, נאשם הצפוי לעמוד למשפט בגלל עבירות מן הסוג הזה לא תמיד יודע כיצד לנסח את הבקשה שלו להקלה בעונש. עליו להכיר את פסקי הדין התקדימיים, להבין אילו שיקולים חשובים יותר לבית המשפט ולהחליט על סדר עדיפויות. ניסוח נכון של כתב ההגנה בעזרת מעורבות עורך דין פלילי מבטיחים הגנה מרבית. הנאשם יכול להיעזר בהנחיות עורך דין פלילי כדי להוכיח בעיות רפואיות, להראות כיצד נסיבות חייו הביאו אותו למצב של ביצוע עבירה וגם כדי להביע חרטה כנה.

עבירות נשק גובות קורבנות חפים מפשע ובתי המשפט מביעים את חומרתן בדרך של ענישה מכאיבה. אף על פי כן, ישנם שיקולים המשפיעים ישירות על פסק הדין. כדאי להתייעץ עם עורך דין ולהתערב בתהליך על מנת להקל על העונש.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:דגל.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772

 מידע חשוב נוסף