LawOnTheWeb_MainPic הסתבכת בפלילים
LawOnTheWeb_MainPic הסתבכת בפלילים
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-8044023

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  אינוס במרמה: יחסים בהסכמה שהופכים לעבירה פלילית (מדריך משפטי)

  אינוס במרמה היא עבירה מיוחדת. בשונה מעבירת האונס המוכרת והבסיסית ביותר הכוללת יחסי מין ללא הסכמה, אינוס במרמה הוא מעשה המגלם בתוכו יחסי מין שנעשו אמנם בהסכמת האישה, אולם הסכמה זו אינה חופשית ומבוססת על מצג שקרי.

  אינוס במרמה: יחסים בהסכמה שהופכים לעבירה פלילית (מדריך משפטי)

  חוק העונשין כולל בתוכו עבירות מרמה כלליות אשר ניתן לייחס אותן גם למי שהרווח שהשיג הוא יחסי מין. ואולם, ייחוד העבירה של אינוס במרמה, שהעונש בצדה הוא עד 16 שנות מאסר מיתר עבירות המרמה, מביאה לידי ביטוי את העמדה הנורמטיבית של המחוקק לפיה יחסי מין הם חוקיים כאשר ההסכמה היא מלאה בלבד.

  תוכן עניינים

  מהי עבירת אינוס?

  עבירת האינוס הינה עבירה אשר בהגדרתה מבוצעת כנגד אישה, ובאה לידי ביטוי בהחדרת איבר או חפץ לאיבר מינה של האישה – מעשה המוגדר גם כבעילה. יחד עם זאת, יחסי מין שלא בהסכמה אשר אינם כוללים חדירה לאיבר מינה של האישה אמנם אינם מוגדרים מבחינת החוק כאונס, אך זוכים להתייחסות במסגרת עבירת מעשה הסדום או עבירת המעשה המגונה.

  מה ההגדרה של אינוס במרמה?

  החוק קובע מספר מצבים שבהם יחסי מין שכללו חדירה לאיבר מינה של אישה ייחשבו כאונס, כאשר אלו העיקריים שבהם:

  1. בעילה בניגוד להסכמת האישה.
  2. בעילת קטינה שלא מלאו לה 14 שנים.
  3. בעילה בהסכמת האישה, אולם כזו אשר הושגה במרמה.
  4. בעילה תוך ניצול חוסר הכרה של האישה.
  5.  בעילה תוך ניצול מחלת נפש או לקות שכלית של האישה.

  כפי שניתן לראות, אחד מהמצבים בהם יחסי מין עם אישה ייחשבו כאונס, הוא כאשר הסכמת האישה הושגה על יסוד מצג שווא של מי שבעל אותה. עם זאת, יש לשים לב כי מצג שווא המגלם עבירה של אינוס במרמה הוא כזה המתייחס לזהות הבועל או למהות המעשה ואליהם בלבד.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   באילו מקרים מצג שווא ביחסים יגרור העמדה לדין באינוס במרמה?

   אחד המקרים הבולטים בהם נדונה עבירת האינוס במרמה, הוא במצב שבו אדם ממוצא ערבי התחזה ליהודי ועל יסוד הצגתו ככזה, קיים יחסי מין עם אישה ממוצא יהודי. הגילוי אודות זהותו הוביל את האישה להתלונן במשטרה, ובית המשפט הרשיע אותו על יסוד הוראות החוק הברורות הקובעות כי הסכמת האישה הושגה במרמה.

   מקרה נוסף אשר גרר העמדה לדין התייחס למהות המעשה. כך, אדם אשר הציג עצמו כמטפל אלטרנטיבי, בעל מטופלת שלו על יסוד טענה כי מדובר בחלק מהותי מתוך הטיפול. העובדה שהמטופלת הסכימה בזמן אמת למעשה על בסיס אותו מצג שווא הוכרה כרכיב המגבש את דרישות החוק לשם הרשעה, והבית המשפט הרשיע את המטפל בביצוע עבירה של אינוס במרמה.

   באילו מקרים יהיה קושי לייחס עבירת אינוס במרמה?

   החוק מתייחס בבירור לכך שאינוס במרמה דורש קיומו של מצג שווא ביחס לזהות הבועל או מצג שווא ביחס לאופי מעשה הבעילה. בשל כך, יש קושי לייחס עבירה של אינוס במרמה במקרים שבהם מערכת היחסים המינית התבססה על מצג שווא מסוים, אך לא כזה העונה על דרישות החוק.

   דוגמה אחת למשל, היא של בעילה על בסיס הבטחה שקרית של הגבר לקבל אישה לעבודה מסוימת בתמורה לקיום יחסי מין. הסכמתה של האישה אמנם התבססה על מצג שווא מצד הגבר, אולם לא היה ביחסים עצמם ספק לגבי זהות הגבר או טיב המעשה המיני עמו. במקרים מסוימים מעין אלו, ניתן יהיה לייחס לבועל לכל היותר עבירה של קבלת דבר במרמה, שהינה פחותה משמעותית בחומרתה.

   מה כולל ההליך הפלילי נגד מי שנחשד באינוס במרמה?

   אדם אשר נחשד במעשה של אינוס במרמה צפוי להיות מוזמן לחקירה באזהרה. במקרים מסוימים ייתכן שהבאתו לחקירה תהיה במסגרת עיכוב על ידי ניידת משטרה. במהלך החקירה, תינתן לו האפשרות למסור את גרסתו לחשדות המופנים כלפיו, ובמקרה שבו החשוד בעבירה כופר במיוחס לו, ייתכן שהמשטרה תערוך עימות בינו לבין המתלוננת.

   לאחר מכן, תיק החקירה יועבר לידי הפרקליטות על מנת שתקבע האם להעמיד את החשוד לדין או לסגור את התיק נגדו. העמדה לדין בעבירה זו כפופה לשימוע, וטרם הגשת אישום תהיה בידי החשוד האפשרות להעלות טיעונים מול התביעה מדוע יש לסגור את התיק נגדו ולהימנע מהעמדתו לדין.

   תיק החקירה יועבר לידי הפרקליטות על מנת שתקבע האם להעמיד את החשוד לדין או לסגור את התיק נגדו

   אינוס במרמה – באין הסכמה אמיתית צפויה ענישה מחמירה

   אף על פי שאישה שנפלה קורבן למעשה של אינוס במרמה רואה אל מולה את האדם עמו היא מקיימת יחסי מין וטיב היחסים מגלם בתוכו רצון מסוים מן הצד שלה, בחר המחוקק לנקוט יד קשה כנגד המבצע אשר נהג בצורה שקרית. כך, אדם אשר השיג את הסכמת האישה לקיום יחסי מין אגב שקרים אודות זהותו או טיב המעשה המיני, עשוי למצוא עצמו בחדר החקירות ולאחר מכן בהליך פלילי שבסופו ניתן יהיה להטיל עליו מאסר בפועל.

   *המופיע באתר הסתבכת בפלילים LawOnTheWeb אינו מחליף ייעוץ במשרד עורכי דין, ואינו מתיימר להיות מדויק, מעודכן או מקיף. העושה שימוש באתר עושה זאת באחריותו הבלעדית.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8044023 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף