אתה חשוד בעבירה של העלמת מס – כיצד תנהג

אתה חשוד בעבירה של העלמת מס – כיצד תנהג

עבירה של העלמת מס טוענת לעריכת צעדים בלתי חוקיים שמטרתם הקטנת גובה המס. יש להבחין בין השתמטות ממס, התחמקות ממס והעלמת מס לבין הימנעות ממס, המייצגת דרכים חוקיות להשגת מטרה זהה. העלמת מס נחשבת בישראל ובמדינות נוספות ברחבי העולם עבירה פלילית שעונשה מאסר. מי שחשוד בעבירה של העלמת מס צריך לדעת איך לנהוג ולפנות לעורך דין מוקדם ככל האפשר. המורכבות של התמודדות עם מצב כזה נובעת גם מהעובדה שמדובר על פעולה הנחשבת נורמטיבית. בנוסף, העלמת מס היא עבירה שעשויה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות כמו העלמת הכנסות, רישום פיקטיבי של הוצאות, הצגת הוצאות פרטיות כהוצאות עסקיות, קבלת הקלת מס בעקבות מצג שווא וביצוע עסקאות מלאכותיות או בדויות.

הבנת אופי האישום בעבירה של העלמת מס היא הצעד הראשון והחשוב ביותר בהתמודדות עם מצב מן הסוג הזה. לאחר הבנת אופי העבירה קל יותר ליצור קשר עם עורך דין המתמחה בנושא. יש לזכור כי להעלמת מס השפעה חברתית וכלכלית שלילית, לכן רצוי לממש היטב את הזכויות הנקובות בחוק. מצד שני, זימון בחקירה משרדי רשות המיסים עשוי להגיע בגלל טעות ברישומים. התנהלות לא נכונה בסיטואציה כזו גוררת נזקים בלתי הפיכים לתדמית של האזרח ומביאה לעוגמת נפש רבה.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.

מאמרים פופולריים נוספים:שיקולי ענישה בעבירות מס ◄ שיקולי ענישה בעבירות הלבנת הון

הכר את הזכויות שלך

מי שחשוד בעבירה של העלמת מס צריך לדעת איך לנהוג לפי הזכויות שלו. קודם כל, דע כי זכותך להיוועץ עם עורך דין עוד קודם למועד החקירה. אל תחכה לחקירה עצמה כדי לשמוע פרטים נוספים ותאם פגישת ייעוץ עם עורך דין. הצג בפני עורך הדין את כל פרטי המקרה והשתמש בזימון שקיבלת על מנת להרחיב את היריעה. זכותך גם לשמור על זכות השתיקה כהגנה מפני הפללה עצמית ועד שעורך הדין מגיע לחקירה. במידה והינך נשאל על רישומים חשבונאיים או פעולות שבוצעו לפני זמן רב ואינך בטוח לגביהם, עדיף לבקש דחייה לבדיקה מסודרת ורק לאחר מכן לספק תשובה. אין לשלוף תשובות לא מבוססות או לחפש קיצורי דרך שגורמים יותר נזק מתועלת. באופן עקרוני, מומלץ להגיד "לא זוכר" מאשר לחפש תשובות אחרות שאמורות לכאורה לגרום לחוקר להשתכנע בצדקתך.

שאלות על עניינים משפטיים יכולות להיות מופנות על ידך ליועץ המשפטי שנתן לך את השירות. זכור לענות כל הזמן בצורה מנומסת, נסה לנהוג בסבלנות ואל תתלהם מול השוטרים והחוקרים. פעולות קטנות והחלטות מיידיות שתקבל בחקירה ישפיעו עליך בטווח הקצר והארוך. במידה והנך נשאל על מסמך שחתימתך מופיעה בו, בקש לראות זאת. אל תאמין לכל פיתוי המוצג על השולחן והמתן כל הזמן להתייעצות עם עורך דין לפני חתימה על מסמכים חדשים.

עתיד הנישום מול רשות המיסים

אזרחים רבים לא מבינים את תפקידו של עורך הדין בעבירות מס ואת השפעתו על עתיד הנישום מול רשות המיסים. עורך דין מיומן יכול לעשות את ההבדל בין הטלת עונש חמור על נאשם, לבין סגירה מהירה של התיק או חתימה על הסכם טיעון. הדבר החשוב הוא לקרוא היטב את גביית העדות לפני כל חתימה ולאמת את תוכנה. אפשר להתייעץ עם עורך דין גם בשלב הזה ולבקש ממנו הנחיות לגבי ניהול החקירה בהמשך.

לסיכום, מי שחשוד בעבירת מס צריך לנהוג על פי החוק ולהכיר את הזכויות שלו. יש שורה ארוכה של זכויות העומדות לרשות נחקרים גם בעבירות הקשורות לרשויות המס וכדאי להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום.

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף