LawOnTheWeb_MainPic הסתבכת בפלילים
LawOnTheWeb_MainPic הסתבכת בפלילים
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-8044023

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  האם מותר למשטרה להיכנס לוואטסאפ של חשוד – מדריך משפטי

  איסוף ראיות היא מלאכה רבת רבדים, אשר בבסיסה המטרה לאתר כל רסיס מידע מפליל אשר יכול לשפוך אור על חלקו של חשוד בביצוע עבירה. אחת הראיות החזקות ביותר היא התכתבות בוואטסאפ. עצם ההתכתבות מהווה דיבור בגוף ראשון של הצד לשיחה, אשר דרך ההתכתבות קושר קשר, מאיים, סוחט וכיוצא באלה.

  מדובר באוצר בלום בעל ערך ראייתי רך, ומסיבה זו, עושות רשויות האכיפה מאמץ רב על מנת להתחקות אחר תכתובות הוואטסאפ של החשוד בביצוע עבירה. יחד עם זאת, על מנת שפעולת החיפוש וחילוץ השיחות תהיה בעלת מעמד ראייתי קביל בבית המשפט, על המשטרה להקפיד על מספר כללים וחוקים.

  תוכן עניינים

  מהו צו חדירה לחומר מחשב?

  פקודת סדר הדין הפלילי המסדירה את ההוראות החוקיות הנוגעות לחיפוש ותפיסת חפצים על ידי המשטרה, קובעת במפורש כי כאשר יש כוונה לערוך חיפוש בחומר מחשב, כלומר חיפוש בתוך מכשיר הפועל על בסיס תוכנה, יש צורך בצו שיפוטי ייחודי. כהשלמה לדבר חקיקה זה, קובע חוק המחשבים כי חיפוש מסוג זה ייעשה רק על ידי חוקר מחשב מיומן.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   הסיבה לשתי התניות אלו נוגעת לפוטנציאל הנזק הכפול שבביצוע חיפוש בטלפון או מחשב של אדם. ככלל, מכשירים אלו אוגרים חומר רב שאינו קשור לחקירה וגילויו פוגע בפרטיות החשוד. כמו כן, טיפול לא נכון בראייה הממוחשבת עשויה להותיר פתח לטענות הגנה על פגיעה בהגנת הנאשם, גרימת נזק ראייתי או היעדר אותנטיות של החומר שהופק.

   מה כולל צו חדירה לטלפון הנייד

   הצו עצמו, מסבירה עו"ד אורלי מנע שני, צריך לכלול התייחסות למכשירים שבהם מבוקש לערוך צו, וזהות הבעלים שלהם. בדרך כלל, בשל העובדה כי מדובר בפעולה טכנית המבוססת על מיומנות, מאפשר בית המשפט במסגרת הצו, כי החיפוש ייערך על ידי חוקר מיומן ללא צורך בעדים. זאת בשונה מצווי חיפוש רגילים בבית, עסק או מקום פיזי אחר, בעניינם יש חובה כי פעולת החיפוש תיעשה בנוכחות שני עדים.

   כיצד המשטרה מחלצת שיחות ואטסאפ של חשודים?

   ביצוע החיפוש בפועל נעשה על ידי חוקר המחשב אשר מבצע את פעולת החדירה אל תוך המידע האגור בטלפון באמצעות מערכת טכנולוגית מתקדמת המאפשרת לעשות זאת, לעיתים גם כאשר מכשיר הטלפון מוגן בסיסמה. לאחר פעולת החדירה, מתבצעת פריקה של כל החומר הרלוונטי לחקירה בצורה המאפשרת עיון נוח בו ואת הגשת החומר הרלוונטי כראיה.

   פעולת פריקת החומר כוללת גם את תעבורת המידע שניהל החשוד באפליקציית הוואטסאפ. הפריקה מראה במפורש את זהות הדוברים בכל שיחה, ומועד שליחתה של כל הודעה. כמו כן, ניתן לצפות או להאזין לתוכן מסוג וידאו, תמונה או אודיו שצורפו להודעות בין הצדדים לשיחות הוואטסאפ. את החומרים שנפרקו ניתן לאחר מכן להטיח בפני החשוד על מנת להביאו לכדי הודאה במעשיו.

   האם ניתן לאתר חומר מפליל ללא תפיסת הטלפון הנייד?

   דרך נוספת לחדור אל הוואטסאפ של חשוד, היא על ידי צו האזנת סתר. ככלל, למשטרה יכולת להאזין לשיחות סלולר רגילות, אולם בשנים האחרונות ישנו מידע על שימוש בתוכנות מתקדמות יותר המסוגלות לערוך האזנת סתר גם לתכתובות ושיחות הנערכות באמצעות אפליקציית הוואטסאפ.

   הפער בין חדירה לוואטסאפ לאחר תפיסת הנייד לבין חדירה במסגרת האזנת סתר הוא מהותי. לא אחת קורה כי שיחות הוואטסאפ שמגיעות לידי המשטרה לא כוללות הודעות מפלילות שמחק החשוד טרם מעצרו, ואילו במקרה של האזנת סתר ניתן להבחין בתוכן כל הודעה עם היווצרותה בזמן אמת ולתעד אותה בטרם תימחק או תשובש.

   מה המשמעות של חדירה לנייד ללא צו או בניגוד להוראות צו?

   חדירה ללא צו, משמעה ביצוע פעולת חקירה הפוגעת בפרטיות החשוד וזאת ללא סמכות חוקית לעשות זאת. על פי פסק הדין בפרשת בן חיים, ותיקון פקודת הראיות משנת 2022, בידי בית המשפט האפשרות לפסול ראיה שהופקה שלא כדין, ובכלל זה גם תכתובת וואטסאפ מפלילה, כאשר אלו הן שלושת המבחנים אותם היא צריכה לשקול:

   1. הפגיעה של פעולת החקירה הלא חוקית בערכים חברתיים מוגנים.
   2. מידת אי החוקיות של פעולת השגת הראיה.
   3. מידת הנזק שייגרם בקבלת הראיה לעומת הנזק לאינטרס הציבורי שבפסילתה.

   חיפוש והפקת שיחות וואטסאפ בניגוד לדין עלול להביא לפסילת ראיות

   למשטרה כוח רב ויכולות דיגיטליות מתקדמות המאפשרות לה להגיע לתוך חליקים כמוסים בהתנהלותו של כל אדם – שיחות הוואטסאפ שלו. ואולם, פגיעה בפרטיות של אדם על דרך של ביצוע חיפוש בטלפון הנייד שלו, מחייבת הוצאת צו חדירה לנייד כדין. ביצוע פעולות אלו ללא הקפדה על הוראות החוק, עשוי להביא לפסילת הראיות ובתוך כך להביא לזיכוי של אדם חרף העובדה שקיימות ראיות לחובתו.

   *המופיע באתר הסתבכת בפלילים LawOnTheWeb אינו מחליף ייעוץ במשרד עורכי דין, ואינו מתיימר להיות מדויק, מעודכן או מקיף. העושה שימוש באתר עושה זאת באחריותו הבלעדית.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8044023 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף