מהו הסדר טיעון במשפט הפלילי?

מהו הסדר טיעון במשפט הפלילי?

הסדר טיעון הוא מונח המתאר מגוון רחב של מערכות יחסים שעשויות להתרחש בין המשתתפים בהליך פלילי. כחלק מתהליך השגת הסדר טיעון נערכים בין היתר שיחות גישוש ראשוניות, משא ומתן וכתיבת הסכמים מחייבים. אין הגדרה אחת מוסכמת וכוללת להסדר טיעון, אולם מדובר באחד הכלים החשובים ביותר במשפט הפלילי. הנחיות פרקליט המדינה קובעות כי ההסדר הוא הסכם בין התביעה לבין הנאשם או בא כוחו, באשר לסעיפי האישום, הפרטים המופיעים בכתב האישום המוגש לבית המשפט או פרטים בדבר העונש שיוטל על הנאשם. הנחיות הפרקליט גם מתייחסות להסדר כמסמך הקובע כל נושא אחר הקשור בתוצאות המשפט.

בנוסף, יש מקרים בהם בתי המשפט מגדירים הסדר טיעון בתור הסכם מחייב בין התביעה להגנה שלפיו הנאשם מודה באשמה בתמורה לכך שהתובע יפעל בצורה מסוימת או לחילופין יימנע מפעולה מסוימת. התחייבות התביעה מסווגות לפי סעיפי האישום, העונש והעובדות.

היתרונות והחסרונות של שימוש בהסדר טיעון

כפי שניתן לראות, הסדר טיעון הוא נושא מורכב המחייב התייעצות ומעורבות של אנשי מקצוע המכירים את התחום. יש גם שורה ארוכה של יתרונות וחסרונות הנגזרים מתוך אופי הסדר הטיעון והשימוש בו מול הערכאות השונות של בתי המשפט. השימוש בהסדרי טיעון מעלה בראש ובראשונה חשש בנוגע לזכויות הנאשמים ובנוגע לפגיעה בעקרונות היסוד של ההליך הפלילי. הסדר טיעון עלול להיחתם בניגוד לאינטרס הציבורי ותוך הפרה חמורה של האתיקה המשפטית. הביקורת על הסדרי טיעון מתייחסת לכך שמי שמשתמש בהם מניח שרוב הנאשמים אכן אשמים, ושתיקים רבים הם חסרי ערך לדיון בין כתלי בית המשפט.

ברמה המעשית, הסדר טיעון מחייב את הנאשם לוותר על זכויות היסוד שלו במהלך משפט פלילי. הוא עשוי לוותר על החיסיון מפני הפללה עצמית, על הזכות להתעמת עם הטוענים נגדו ועל הזכות לחקור אותם בחקירה נגדית. בארצות הברית חתימה על הסדר טיעון משמעותה ויתור על הזכות למשפט בפני מושבעים. למרות שבישראל הדוגמא הזו אינה רלוונטית, היא בהחלט מלמדת על מורכבות הנושא והרגישות של שימוש בהסדרי טיעון במשפט פלילי.

הסדרי טיעון מעלים חשש להרשעת אנשים חפים מפשע בעבירות שלא ביצעו. רוב הנאשמים מתעניינים באפשרות של הסדר טיעון במידה והם באמת ביצעו את העבירות, אך יש גם כאלה החוששים מהשלכות המשפט ולכן מעדיפים לוותר על חלק מהזכויות שלהם לטובת עונש קבוע מראש. ישנו גם חשש מפני לחץ בלתי הולם של סניגורים או חשיפת פרטים אישיים שלא עולים בקנה אחד עם האינטרס של הנאשם. הסדרי טיעון המנוהלים בצורה לא מקצועית עלולים לפגוע בעיקרון השוויון בפני החוק ובתחושת הצדק של נאשמים. עם זאת, ללא הסדרי טיעון הייתה מערכת המשפט הפלילי קורסת. להסדרי טיעון יש הצדקה רעיונית כחלק משיטת המשפט ובעיקר לאור העומס על בתי המשפט ועל התובעים.

מעורבות עורך דין בניסוח הסדרי טיעון

אף נאשם לא יכול לוותר על מעורבות של עורך דין במהלך ניסוח הסדרי טיעון. עורך דין הוא הגורם הרלוונטי והאובייקטיבי היחיד העומד לרשות הנאשם. עורך דין יכול למנוע עונשים בלתי צפויים ולהבטיח שהאינטרס של הנאשם נשמר לכל אורך ההסדר. עורך דין פלילי צריך להכיר פסקי דין תקדימיים, הסדרי טיעון קודמים וטיעונים התומכים בעמדתו של הלקוח. המקצועיות של עורך הדין נמדדת לפי אופי הסדר הטיעון וההגנה שהוא מעניק.

לסיכום, הסדר טיעון מאפשר להימנע מניהול משפט ארוך והוא חוסך זמן ועלויות. במסגרת ההסדר מסכים הנאשם להודות באשמה מסוימת בתמורה לטווח ענישה מצומצם.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות



כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.




פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881



מידע חשוב נוסף