מה ההבדל בין עו"ד דיני משפחה לבין טוען רבני?

מה ההבדל בין עו"ד דיני משפחה לבין טוען רבני?

לפי נתונים רשמיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, החל משנת 2006 ישנם למעלה מ- 13,000 מקרי גירושין בישראל מידי שנה. האם במקרה של תביעת גירושין חייבים לשכור דווקא את שירותיו של עו"ד דיני משפחה מטעם משרד עורכי דין, או שמא ניתן להיות מיוצגים גם על-ידי טוען רבני? ומה בכלל ההבדל בין התפקידים? במאמר זה נעמוד על תפקידו של טוען רבני, על היתרונות והחסרונות שבשכירת שירותיו ועוד.

מהו טוען רבני ומה ההבדל בינו לבין עו"ד דיני משפחה?

טוען רבני הינו המקבילה הדתית של עורך הדין. מדובר בעצם בעורך דין המוסמך לייצג את קהל לקוחותיו רק בפני בתי דין רבניים, בניגוד לעו"ד דיני משפחה מטעם משרד עורכי דין המוסמך לייצג את לקוחותיו הן בפני בית משפט אזרחי והם בפני בית דין רבני. טוען רבני מייצג לקוחות בעיקר בדיני אישות ומשפחה, אולם בסמכותו לייצג לקוחות גם בדיני ממונות, גיור והוכחת יהדותו של אדם.

ישנם טוענים רבניים המוסמכים גם להעניק ייעוץ משפחתי ולשמש כמגשרים וכבוררים.

מהם התנאים להיות מוסמך כטוען רבני?

ישנם שלושה תנאים על-מנת להיות טוען רבני:

1. בוגר מוסד דתי – יש להיות בוגר של לפחות 4 שנים בישיבה ומעל גיל 18.

2. קורס במוסד אקדמי מוכר – יש לעבור קורס של 300 שעות אקדמאיות הנמשך כשנתיים במוסד מוכר על-ידי הרבנות הראשית. קורס זה מקנה למשתתפיו ידע הן בחוק הדתי והן בחוק האזרחי בנוגע לדיני משפחה, הכרת הפרוצדורות המשפטיות בערכאות המוסמכות לדון בדיני משפחה, הכשרה לייצוג בבתי דין רבניים וכד'.

3. מבחן – לבסוף, יש לעבור בחינת הסמכה לטוען רבני המחולקת למבחן בכתב ומבחן בעל-פה.

האם גם נשים יכולות לשמש כטוענות רבניות?

החל משנות ה-90 שונו תקנות הטוענים הרבניים, כך שגם נשים שלמדו במוסדות המוכרים על-ידי מועצת הרבנות הראשית היו רשאיות לגשת למבחני ההסמכה לתפקיד טוען רבני. החותמת העיקרית להתברגותן של נשים בתפקיד טוענת רבנית התקבלה בבג"ץ 6300/93 (המכון להכשרת טוענות בית דין באמצעות מנהלו גב' נורית פריד נ' השר לענייני דתות ואח'). בפסק-דין זה בוטלו חלק מהקריטריונים שהציבה מועצת הרבנות הראשית להכרה במוסד כמוסמך להכשיר טוענים רבניים, אשר הקשו על מוסדות שהכשירו נשים כטוענות רבניות לקבל הכרה כמוסמכים לעשות כן, ניתנו לנשים שנכשלו במבחן אפשרות לגשת למועד ב' ונקבעו קביעות נוספות שעזרו לנשים בנושא זה.

במי עדיף להיעזר במקרה של תביעת גירושין – עו"ד דיני משפחה או טוען רבני?

התשובה לשאלה את שירותי מי לשכור במקרה בו מנהלים הליכי גירושין – עו"ד דיני משפחה ממשפחת עורכי דין בישראל או טוען רבני, מורכבת:

מצד אחד – לפי החוק, לבית-דין רבני סמכות בלעדית לדון בענייני גירושין שבין בני זוג יהודים. לטוען רבני יתרון במקרה זה לאור המומחיות שלו בדין העברי (ההלכה), בהכרת הפרוצדורות המיוחדות לבית-דין רבני ובהיכרות האישית שלו עם בית-הדין.

מצד שני – פעמים רבות מחלוקות הנלוות לתביעת הגירושין עצמה, כגון ענייני רכוש ומשמורת על ילדים, מתבררות בבית משפט אזרחי במקביל לתביעת הגירושין המתבררת בבית-דין רבני. בין אם משום שעניינים אלו לא נכרכו לתביעת הגירושין בבית הדין ובין אם לבית הדין כלל אין סמכות לדון בעניינים אלו. לכן, מהבחינה הזאת יש לשכירת שירותיו של עו"ד דיני משפחה יתרון משמעותי בניהול הליכי הגירושין, לאור סמכותו להופיע הן בפני בית משפט אזרחי והן בפני בית-דין רבני.

סיכום

ההבדל בין טוען רבני לבין עו"ד דיני משפחה ממשפחת עורכי דין בישראל הוא בכך, שטוען רבני יכול להופיע רק בפני בית-דין רבני ואילו עו"ד דיני משפחה יכול להופיע גם בפני בית משפט אזרחי וגם בפני בית-דין רבני.

לטעמי, אם אתם עומדים לנהל תביעת גירושין ובידכם היכולת הכלכלית לכך, רצוי לשכור את שירותיהם הן של טוען רבני והן של עו"ד דיני משפחה. עצה זו נכונה גם במקרה בו נלוות לתביעת הגירושין מחלוקות על סכומי כסף גדולים ועניינים הקשורים לילדים.

אם אין ביכולתכם לעשות כן, בחרו במי מהשניים להיעזר לאור היתרונות והחסרונות שעמדנו עליהם לעיל.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף