מה משמעות זימון לחקירה במשטרה?

רוב האזרחים לא מודעים למשמעות של קבלת זימון לחקירה במשטרה. ברמה העקרונית והמשפטית, מדובר על תהליך שמטרתו בירור וקביעת עובדות. התהליך משמש גם לגביית עדויות, איסוף ראיות וגיבוש כתב אישום. החקירה מבוצעת על ידי שוטרים שעוברים הסמכה מיוחדת והיא נועדה להשיג יעדים שונים. המשטרה מנהלת חקירות בתחומים כמו עבירות פליליות, תאונות דרכים, תאונות עבודה, דליקות ואיתור נעדרים. חקירות בתחום של עבירות פליליות נחשבות למורכבות ביותר בגלל שהן נועדו למניעת פשיעה, גילוי עבירות, איתור עבריינים, מעצר חשודים ואיסוף ראיות לפני העמדה לדין והשגת הרשעה.

המשמעות של זימון לחקירה במשטרה היא פסיכולוגית ומעשית. החקירה יכולה להיפתח בעקבות תלונה שהוגשה במשטרה, או ביוזמה של המשטרה עצמה ובמקרים של חשד לביצוע מעשה פלילי או כאשר בוצע מעשה כזה. אדם המקבל זימון לחקירה במשטרה חש חוסר נעימות גם אם הוא חף מפשע. זו אחת התכונות המרכזיות של משמעות הזימון לחקירה ולכן כדאי להתמודד איתה בעזרת עורך דין מקצועי.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.

מאמרים פופולריים נוספים:עיכוב הליכים פלילייםחוק איזוק אלקטרונישיבוש הליכי משפט

כיצד מתנהלת חקירה במשטרה?

בהיבט המעשי, היכרות עם האופן בו מתנהלת חקירה במשטרה בהחלט יכולה לעזור להתגבר על עוגמת הנפש ואפילו למנוע העמדה לדין. חקירה משטרתית תמיד מתנהלת במגבלות שנקבעו בחוקי המדינה ובתקנות. אזרח המרגיש שזכויותיו לא נשמרות בחדר החקירות רשאי לסרב ולהתייעץ עם עורך דין בכל מקרה של התלבטות. חריגה מהמגבלות שנקבעו בחוקי המדינה עלולה להביא להענשת השוטרים ולאי השגת המטרה שלשמה הוצא הזימון.

השוטרים העוסקים בחקירות עוברים הכשרה הכוללת צבירת ידע בתחומים כמו דיני ראיות, הפעלת מכשור מדעי, גישות פסיכולוגיות, טקטיקות חקירה וכן הלאה. החקירה יכולה להתבצע באופן מילולי בלבד או יחד עם פוליגרף ומערכות זיהוי פלילי. המערכות הנפוצות בחקירה פלילית הן מערכות לאיסוף טביעות אצבע, אלבום עבריינים, קלסתרון ובדיקות ביולוגיות ופיזיקליות. החקירה יכולה להתבצע על ידי שוטר אחד או צוות האחראי על הטיפול במקרה. בנוסף, החוקרים מקבלים הכשרה לגביית עדויות בצורה של תשאול. מטרת התשאול היא להשיג תשובות אמינות ולהשתמש בהן על מנת לגבש כתב אישום.

החקירה המשטרתית מוסדרת בחוק סדר הדין הפלילי משנת 2002. לפי החוק, חקירת חשוד יכולה להתנהל רק בתחנת המשטרה, למעט מקרים בהם יש צורך עניינים לקיים אותה במקום אחר, בשפת החשוד או בשפה שהחשוד מבין ולרבות שפת הסימנים. כל החקירה צריכה להיות תחת תיעוד חזותי או קולי. במידה והחוקרים מגיעים למסקנה שחקירתו של אדם עלולה להביא להרשעתו הפלילית, הם חייבים להזהירו ולנהל מאותו רקע "חקירה באזהרה".

כיצד מסתיימת החקירה?

המשמעות המשפטית של חקירה משפטית נקבעת לפי האופן שבו היא מסתיימת. החקירה יכולה להגיע לסיומה החוקי לאחר שנאספו כל הראיות הדרושות להעמדת החשודים לדין והעברת התיק לבדיקת מגנוני התביעה. החקירה גם יכולה להסתיים בגלל חוסר ראיות, או כאשר החוקרים לא מצליחים לגלות ולחשוף את העבריין. חקירות פליליות מסתיימות לעיתים קרובות במצב של חוסר אשמה וגם בשל התיישנות. מעבר לכך, חקירה פלילית בהחלט עשויה להגיע לסיומה בגלל סגירת התיק מחוסר עניין לציבור. הפסקת החקירה כאשר חשוד מסוים נפטר מתבצעת כדי לחסוך משאבי כוח אדם ולרכז מאמצים בזירות רלוונטיות יותר.

סיום של חקירה משטרתית לא תמיד מעיד על ביטולה המוחלט לצמיתות. חקירה משטרתית שנסגרה עשויה להיפתח מחדש, בעיקר בגלל השתנות הנסיבות. הנסיבות הנפוצות להחלטה על פתיחה מחדש של חקירה הן הופעת עד חדש או גילוי ראיה. גם שינוי מדיניות יכול לגרום לפתיחת חקירה במישור הפלילי ובמישורים אחרים.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף