LawOnTheWeb_MainPic הסתבכת בפלילים
LawOnTheWeb_MainPic הסתבכת בפלילים
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-8044023

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  סגירת תיק פלילי בסיוע עו"ד פלילי

  כתבי אישום מוגשים במדינת ישראל, ברובם המכריע של המקרים, על ידי המדינה. ישנו הליך נוסף, הליך הקובלנה, אשר במסגרתו מוגשים כתבי אישום על ידי אנשים פרטיים. 

  סגירת תיק פלילי בסיוע עו"ד פלילי

  לצורך סגירת תיק פלילי, יש להגיש בקשה לגורם החוקר (המשטרה) או המטפל התובע (המשטרה או הפרקליטות), שיבחן את נסיבות המקרה. במקרה בו כבר הוגש כתב אישום, סגירת התיק הפלילי יעשה באישור בית המשפט בלבד.

  תוכן עניינים

  מהו כתב אישום?

  כתב-אישום הוא רשימה המונה את מעשיו של נאשם בפרק זמן מוגדר, העולים כדי עבירה פלילית. כתב-אישום מונה את סעיפי החוק עליהם עבר הנאשם, ומבקש להרשיעו במעשים אלה, לצד הטלת עונשים מבוקשים. אדם הנאשם בעבירה פלילית זכאי להסתייע בשירותיו של עו"ד פלילי ממשרד עורכי דין בישראל, ומוטב שיעשה כך.

  חובת ההוכחה לכך שהנאשם אכן ביצע את המעשים המיוחסים לו בכתב-האישום, מוטלת על כתפי התביעה, אשר מיוצגת לרוב על ידי המדינה, בדרגים שונים. עבירות קלות יחסית כגון עבירות תנועה, מוגשות על ידי משטרת ישראל, בעוד שבגין עבירות חמורות יותר מוגשים כתבי אישום על ידי פרקליטות המחוז ופרקליטות המדינה.

  נטל ההוכחה לאשמת הנאשם – בדרגה של מעל לכל ספק סביר

  בישראל, שיטת המשפט קובעת כי אדם הוא חף-מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. כלומר, על התביעה להוכיח, בדרגה של מעל לכל ספק סביר, כי הנאשם אכן ביצע את המעשים המיוחסים לו בכתב-האישום. בניגוד למשפט האזרחי, בו נדרשת רמת הוכחה לפי כלל "המוציא מחברו-עליו הראיה" ברמה של "מבחן ההסתברויות", במשפט הפלילי יש להביא ראיות "חותכות" למעשיו של הנאשם ולקשר שלו אליהן.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   במשפט האזרחי, די להוכיח ברמה של 51% שהצדק עם התובע ולא עם הנתבע, בכדי שיפסק לתובע הפיצוי או הצו אותו הוא מבקש. במשפט הפלילי, מפאת חשיבות הסוגיה, שכן מדובר לעיתים בהטלת הגבלות על חירותו של אדם, יש להוכיח את אשמתו בדרגה הגבוהה ביותר.

   מתי יוחלט על סגירת תיק פלילי?

   השיקולים לסגירת תיק פלילי בטרם הוגש כתב אישום שונים מהשיקולים לסגירתו ואופן סגירתו לאחר הגשת כתב אישום.

   כאשר טרם הוגש כתב-אישום ותיק החקירה מצוי עדיין בידי המשטרה וטרם הועבר לטיפול גורמי התביעה לצורך הכנת כתב-אישום, או כאשר תיק החקירה הועבר לגורמי התביעה אך טרם הוכן כתב-אישום על בסיסו, ניתן לפעול לסגירת התיק על ידי פנייה באמצעות עו"ד פלילי ממשרד עורכי דין בישראל/גורם אחר, ליחידה החוקרת או התובעת, במשטרה או בפרקליטות, והבאת נימוקים העשויים להביא להחלטה על סגירת התיק בטרם יוגש כתב-האישום לבית המשפט.

   נימוקים שכאלה עשויים להיות – היעדר עבר פלילי של הנאשם, עבירה פחותת ערך, מקרה חריג, מקרה שאירע לפני זמן רב, מצבו האישי, הכלכלי והבריאותי של הנאשם.

   ניתן גם להצביע, באמצעות עו"ד פלילי, על כך שהחשוד (בשלב זה, בו טרם הוכן כתב אישום, מבצע העבירה לכאורה עדיין בגדר חשוד, ולאחר הגשת כתב האישום יקרא "נאשם") נמצא בתהליכי שיקום וכי לא נשקפת ממנו סכנה, העובדה שהוא מצוי במסגרת תומכת כגון לימודים, טיפול פסיכולוגי ועוד.

   נימוק נוסף עשוי להיות עוצמתן הפחותה של הראיות העומדות בפני גורמי החקירה והתביעה, ואשר בשל עוצמתן הפחותה, גוברים הסיכויים לזיכוי הנאשם באם יועמד לדין.

   לכן, רצוי לפנות כבר בשלב מעצר החשוד או הבאתו לחקירה, לעו"ד פלילי מנוסה, אשר ינסה למנוע את הפיכת החשדות כלפי לקוחו כבר בשלב המוקדם ביותר של חקירה במשטרה. עו"ד פלילי מנוסה, ידאג להביא ראיות שיביאו לערעור יציבות החשדות- ראיות כגון אליבי מהימן (אליבי- כאשר ישנו עד המוכן להעיד על כך שהחשוד שהה במחיצתו בזמן ביצוע העבירה לכאורה במיקום אחר), ומכאן חשיבות ההיוועצות בעו"ד פלילי.

   במקרה בו לנאשם אין האמצעים הכלכליים לשכור שירותיו של עו"ד פלילי, יהיה הוא רשאי לקבל שירותיו של סנגור מהסנגוריה הציבורית בלא תשלום. עם זאת, יש לזכור כי הסנגורים בסנגוריה הציבורית, נעדרי תמריץ כלכלי לסייע ללקוחותיהם, ומשום כך רצוי לפנות לעו"ד פלילי פרטי.

   ביטול כתב האישום לאחר הגשתו

   לאחר שהוגש כת"א, ניתן לחזור מכתב האישום על ידי בקשה מבית המשפט בלבד.

   לסיכום, במסגרת ההליך הפלילי בישראל, יש להביא ראיות חותכות לאשמתו של הנאשם, זאת בניגוד למשפט האזרחי. בכדי למנוע את הגשת כתב האישום, ניתן, באמצעות שירותיו של עו"ד פלילי, לבקש מהגורמים החוקרים או התובעים שיבטלו את כתב האישום לאור נסיבות ראייתיות בתיק ו/או נסיבותיו האישיות של החשוד. לאחר הגשת כתב אישום לבית המשפט, סגירת התיק תעשה באישור ביהמ"ש בלבד.

   *המופיע באתר הסתבכת בפלילים LawOnTheWeb אינו מחליף ייעוץ במשרד עורכי דין, ואינו מתיימר להיות מדויק, מעודכן או מקיף. העושה שימוש באתר עושה זאת באחריותו הבלעדית.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8044023 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף