מתי חלה התיישנות על רישום פלילי?

התיישנות היא מונח משפטי שיכול לשמש בשורה ארוכה של מקרים וסיטואציות. בנוגע לרישום פלילי, בתום תקופת ההתיישנות המידע אינו זמין למי שהיה יכול לראות אותו ולהתחשב בו לצורך קבלת החלטות. תקופת ההתיישנות על רישום פלילי נקבעת לפי גיל הנאשם בעת שהורשע ולפי העונש שנגזר עליו. באופן עקרוני, תקופת ההתיישנות קצרה יותר למי שהיה קטין בעת ביצוע העבירה. מי שהיה קטין בעת ביצוע העבירה מקבל תקופת התיישנות של 3-10 שנים, בעוד עבור מי שהיה בגיר עומדת תקופת ההתיישנות על 7-15 שנים. מנגד, ישנה תקופת התיישנות ארוכה יותר על מי שריצה עונש מאסר ארוך ומשמעותי. במקרה של קנס לדוגמא התקופה קצרה מאוד.

כפי שניתן לראות, הרשעה פלילית מתיישנת בהתאם לחומרת העונש. בהרשעה בגינה הוטל עונש מאסר של עד שנה אחת, ההרשעה תתיישן תוך 7 שנים מתום ריצוי העונש. במאסר של שנה עד חמש שנים, ההרשעה תתיישן רק לאחר 10 שנים. בעונש של חמש שנים ומעלה תקופת ההתיישנות תהיה שנות העונש כפול שתיים, אך לא יותר מתקופה של 15 שנים. בכל עונש אחר תהיה תחול התיישנות על רישום פלילי לאחר 3 שנים בלבד.

מאמרים פופולריים נוספים:מה ההשפעה שיש לרישום פלילי?איך אפשר לפעול לסגירת תיק פלילי?

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.

מתי מתחילה תקופת המחיקה?

תקופת מחיקת רישום פלילי נמנית מתום תקופת ההתיישנות והיא מחושבת בנפרד. המשמעות של מחיקת רישום פלילי היא שמירה על המידע במאגרי המשטרה בלבד, אך ללא העברתו לגורמים שהיו רשאים לעיין בו טרם המחיקה. החריגים היחידים שעדיין רשאים לעיין במידע הם משטרת ישראל, צה"ל, השב"כ, ממשלת ישראל, היועץ המשפטי לממשלה והועדה לבחירת שופטים. הכלל העקרוני קובע כי תקופת המחיקה חלה 10 שנים מתום תקופת ההתיישנות.

יש מקרים בהם לא חלה על הרישום הפלילי תקופת התיישנות, אלא תקופת מחיקה קצרה מהרגיל. מקרה כזה הוא רישום בגין עבירה שבוצעה על ידי קטין שטרם מלאו לו 14 שנה. כאן תקופת המחיקה תהיה 5 שנים מיום פסק הדין. מקרה אחר הוא רישום בגין עבירה מסוג עוון שביצע קטין בן 14-16 וכאן תקופת המחיקה תהיה 3 שנים מיום פסק הדין. במקרה שהוטל רק עונש של פיקוח קצין מבחן, תקופת המחיקה תהיה 5 שנים מיום פסק הדין. בהליכים שנסתיימו בהימנעות מהרשעה תהיה תקופת המחיקה 5 שנים מיום פסק הדין, וכך גם בהליך בו ניתן צו לפי סעיף 26 לחוק הנוער.

מה הקשר בין עורך דין לבין רישום פלילי?

היכרות עם תקופת ההתיישנות על רישום פלילי היא רק היבט אחד בהתמודדות עם גיליון הרשעות מן הסוג הזה. הרישום הפלילי משפיע על איכות החיים באופן ישיר ויכול לשמש מקומות עבודה, בתי משפט ומוסדות ציבוריים. השאיפה של כל אזרח צריכה להיות מחיקה של הרישום הפלילי וחזרה לשגרה מהר ככל האפשר. על מנת לעשות זאת כדאי להתייעץ עם איש מקצוע ולערב עורך דין המכיר את התחום. רק עורך דין יכול לגבש אסטרטגיה נכונה להגנה על הנאשם ולהצגת הפרטים הרלוונטיים לטובת קיצור או מימוש תקופת ההתיישנות. בנוסף, עורך הדין הוא הגורם היחיד הבקיא בפסקי הדין התקדימיים. מי שלא יכול לחכות לתום תקופת ההתיישנות רשאי לפנות לעורך דין מן הסוג הזה בכל מקרה של התלבטות ודילמה. קיים קשר ברור בין עורך דין לבין רישום פלילי וזהו אחד הגורמים היחידים העומדים לרשות האזרח.

לסיכום, תקופת ההתיישנות על רישום פלילי נקבעת לפי גיל הנאשם וחומרת העבירה. אפשר לקצר את התקופה אך יש צורך במעורבות עורך דין.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772

 מידע חשוב נוסף