LawOnTheWeb_MainPic הסתבכת בפלילים
LawOnTheWeb_MainPic הסתבכת בפלילים
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-8044023

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  נתפס עם סכין קומנדו ברכבו – ולא ירצה אפילו יום אחד במאסר!

  החוק בישראל קובע עונש של 5 שנות מאסר בגין החזקת סכין! ש' הגיע אליי למשרד לאחר שהוא נחקר במשטרה, הודה, אך טען שהסכין אצלו למטרה של הגנה עצמית. זה לא עזר לו, הוגש נגדו כתב אישום חמור.

  נתפס עם סכין קומנדו ברכבו – ולא ירצה אפילו יום אחד במאסר!

  כשראיתי את ש' לראשונה במשרדי, לא הבנתי מה הקשר בין הבחור הנחמד, נעים ההליכות והנורמטיבי שעמד מולי, לבין כתב האישום שהוגש נגדו: החזקת סכין קומנדו בתא הכפפות של רכבו, ולא סתם סכין, אלא כזו שאורך הלהב שלה הוא לא פחות מ-22 סנטימטרים (!).

  תוכן עניינים

  בן טובים, ללא כוונה פלילית, תחת אישום פלילי חמור

  "אני עובד כנהג הסעות", הסביר ש'. "נהגתי להסיע פועלים אל השטחים ולעבור במחסום בתקופות של פיגועים. אבא שלי דאג לי ושם את הסכין ברכב למקרה של פיגוע או אירוע ביטחוני ואני שכחתי ממנה. בתחנת המשטרה הסברתי שהסכין נועדה להגנה עצמית".

  הסברתי לש' שהוא עשה טעות קלאסית שהרבה אנשים במצבו עושים: לטעון שהסכין שימשה/משמשת להגנה עצמית. משום מה, אנשים סבורים שזוהי תשובה לגיטימית שתוביל לשחרורם או לסגירת התיק ללא כתב אישום, אלא שהחוק קובע שהחזקת סכין, גם אם נועדה להגנה עצמית, היא עבירה חמורה!

  הבנתי את המצב שבו ש' היה נתון, וכדי להרגיע אותו הבטחתי לו: "נסביר בתוקף לשופט את הנסיבות המיוחדות, ונעשה כל מאמץ כדי לגרום לבית המשפט לאמץ גישה סלחנית". ש' הוא אב לילדים קטנים, מפרנס יחיד – והיה לי ברור שאסור להגיע למציאות שבו יוטל עליו עונש מאסר וגם לא עבודות שירות.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   האתגרים בניהול התיק

   ענישה מחמירה – בגלל ריבוי מקרי האלימות הקשים ומאחר שצעירים רבים מסתובבים עם סכינים (תופעה שבית המשפט מכנה "תת-תרבות הסכין"), בית המשפט רואה בחומרה רבה מקרים כאלה וכדי למגרם נוהג בענישה קשה כלפי נאשמים.

   הודאתו של ש' – מכיוון שכבר הודה בעבירה, עמד בפניי אתגר גדול: לשכנע את התביעה שלמרות שש' הודה בעבירה, יש במקרה זה נסיבות מיוחדות המכשירות את החזקת הסכין.

   שכנעתי את השופט לוותר על עונש מאסר

   כדי לשכנע את השופט ואת התובע שלא הייתה לש' מחשבה פלילית, ואין לראות בהחזקת הסכין הספציפית שלו חלק מהתנהגות עבריינית. הייתי חייב לתרגם את הנסיבות שבהן ש' היה נתון לקו הגנה סדור.

   קו ההגנה המנצח שלנו היה כשהתעקשנו והשגנו פנקסי חשבוניות שמעידות על כך שהנאשם נסע לשטחים במסגרת עבודתו כשלא היה קשה להוכיח שהיה זה בתקופות של פיגועים. לשמחתנו קצינת המבחן אף היא תמכה בכך שההסבר מניח את הדעת: והסכין סיפקה לש' תחושת ביטחון בתקופה בה היו אירועי טרור רבים.

   הסכמתי לכל היותר לקבל כי מדובר בטעות בשיקול הדעת – לא בעבירה חמורה של החזקת סכין. השורה התחתונה: נסללה הדרך לצמצם את ההיבט הפלילי כלפיו ש'!

   במקום להישלח למאסר – ירצה עבודות לשירות הציבור

   סופו של דבר קיבלנו את התוצאה המשפטית הטובה ביותר האפשרית: בית המשפט פסק כי ש' ירצה עונש של"צ – שירות לתועלת הציבור בלבד! זהו העונש המינימלי בחוק, המתבצע בזמנו החופשי של הנאשם כתרומה לציבור.

   במקרים אחרים, כשחשודים מתייעצים איתי לפני שמסרו את גרסתם במשטרה, אני מבהיר להם שעליהם לספק הסבר משכנע לכך שמאחורי החזקת הסכין עמדה מטרה כשרה. לדוגמה, שהסכין שימשה לעבודה, לדייג או לייעוד מסוים אחר שאינו פלילי.

   הסוד למציאת הפתרון המשפטי בכל תיק של החזקת סכין ובכלל בתיקים בעלי אופי פלילי מתחיל מהעובדה שאני נוהג לשוחח ארוכות עם הנאשם; אני לא מרפה עד שמתוך השיחה והירידה לפרטים הקטנים אנחנו מוצאים דרך להוכיח את חפותו של הנאשם, ואת היעדר הכוונה הפלילית שלו.

   #הצלחה

   *המופיע באתר הסתבכת בפלילים LawOnTheWeb אינו מחליף ייעוץ במשרד עורכי דין, ואינו מתיימר להיות מדויק, מעודכן או מקיף. העושה שימוש באתר עושה זאת באחריותו הבלעדית.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8044023 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף