LawOnTheWeb_MainPic הסתבכת בפלילים
LawOnTheWeb_MainPic הסתבכת בפלילים
פנייה לייעוץ אישי  פרטי יצירת קשר:

  יגיע כפיים 2, בית פיילוט

  ת"א, מיקוד: 6777886

  טלפון: 077-8044023

  מדיניות הפרטיות

  הצהרת נגישות

  מידע חשוב נוסף

  הסתבכת בעבירות סמים? דע מהן זכויותיך

  החזקה ושימוש בסמים הם נקודת מפגש של הרבה צעירים נורמטיביים מ'בתים טובים' עם מערכת המשפט. לעתים שימוש תמים במסיבה עם החבר'ה עלול להוביל להסתבכות עם המשטרה. במאמר זה נסקור כמה היבטים משפטיים הנוגעים לשימוש בסמים.

  הסתבכת בעבירות סמים? דע מהן זכויותיך

  תוכן עניינים

  סמים 'קלים' וסמים 'קשים'

  כידוע לכל מי שאי פעם שמע על המונח 'סמים', קיים הבדל בין סמים 'קלים' כמו מריחואנה וחשיש שמצויים לא מעט בשימוש אצל בני נוער, לבין סמים 'קשים' כמו הירואין וקוקאין שמקושרים בתודעה הציבורית ל'נרקומנים כבדים'. ניתן לומר שהיחס לסמים הקלים הוא סלחני במידה מסוימת.

  בחוק עצמו אין התייחסות מפורשת להבחנה של סמים קלים וקשים, החוק מגדיר את כל הסמים הללו כ'מסוכנים', אך בכל זאת ניתן ללמוד על ההבדל ביניהם, מכך שכמות ההירואין והקוקאין המותרת לצריכה עצמית קטנה בהרבה מהכמות המותרת בצמח הקנביס [ממנו מופקים החשיש והמריחואנה].

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   גם בפסיקה ניתן ביטוי לחלוקה זו, כאשר בית המשפט בדרך כלל מחמיר בענישה על שימוש אסור בסמים קשים יותר מאשר שימוש אסור בסמים קלים.

   סוגים שונים של עבירות סמים

   החוק מבחין בין סוגי עבירות סמים:

   • ייצור: החוק אוסר לגדל, לייצר, להפיק, להכין או למצות סם מחומר אחר בלי רישיון מהמנהל הכללי של משרד הבריאות [או מי שהמנהל הסמיכו לעניין זה].
   • הפצה: החוק אוסר לייצא, לייבא או להקל על ייצואו או ייבואו של סם, וכן אוסר לסחור או לעשות בו עסקה או לספק אותו לאחרים בכל דרך שהיא, בין בתמורה ובין ללא תמורה – אלא אם הותר הדבר במפורש בחוק או ברישיון מאת המנהל.
   • החזקה ושימוש: החוק אוסר להחזיק או להשתמש בסמים מעבר לכמות שהותרה בחוק. בתוספת לחוק יש פירוט של הכמות המותרת לכל סם וסם, כך למשל: קנביס מותר עד 15 גרם, אופיום עד 2 גרם, הירואין וקוקאין עד 0.3 גרם.

   מהו שימוש לצריכה עצמית

   כאמור, מותר להחזיק סמים בכמות שהותרה בחוק, אך ההחזקה מותרת רק לצורך שימוש עצמי. החזקה עבור מישהו אחר – גם אם המחזיק נותן לו את הסמים ללא תמורה – אסורה.

   האיסור של החזקה שאינה לשימוש עצמי חמור מאד והעונש הנקוב בחוק עליה הוא עשרים שנה מאסר או קנס כספי גבוה מאד. לעומת זאת, אדם המחזיק סמים לצורך שימוש עצמי אך מעל לכמות המותרת בחוק, עונשו קל בהרבה: שלש שנים מאסר או קנס כספי נמוך באופן משמעותי.

   מה קורה אם נתפסת עם כמות גדולה מאד בבית? האם תוכל לטעון שהחזקת כמות כה גדולה לשימוש עצמי? התשובה היא: לא בדיוק. למעשה ישנה 'חזקה' – כלומר הנחת ברירת מחדל – שמי שמחזיק כמות גדולה במיוחד של סם, כנראה הסם אינו מיועד לשימוש עצמי אלא להפצה או מכירה. נטל חובת ההוכחה במקרה כזה נופל עליך, ועליך להוכיח לבית המשפט שהחזקת את הסם רק לצורך שימוש עצמי.

   חשוב מאד לעשות הכל כדי להוכיח לבית המשפט שההחזקה הייתה רק לצורך שימוש עצמי ולא להפצה או מכירה, כי, כאמור, ההבדל בין עונש על החזקת סמים לשימוש עצמי מעבר לכמות המותרת לבין עונש על הפצה או מכירה של סם הוא עצום.

   כיצד מענישים בפועל על עבירות סמים קלים

   בפועל, האכיפה לגבי שימוש עצמי בכמויות קטנות אינה מחמירה במיוחד. ברוב המקרים, כשמדובר בסמים קלים ובכמות קטנה, לא מוגש כתב אישום ואין דיון כלל בבית המשפט. בנוסף, ישנה התחשבות במשתמש נורמטיבי שזו לו הפעם הראשונה להשתמש בסם, ובדרך כלל התביעה תפטור אותו באזהרה בלבד.

   גם כשמדובר בפעם שניה או שלישית, ישנה הנחיה של היועץ המשפטי לממשלה להתחשב ולהפעיל שיקול דעת. "במציאות הקיימת, במגזרים שונים בארץ נעשה שימוש בסמים קלים. המדובר לרוב באוכלוסייה נורמטיבית – שפרט לעישון הסמים אינה מעורבת בפעילות עבריינית" – דברי היועץ.

   מנגד, בכל הנוגע להפצה או מכירה של סמים, המשטרה מחמירה מאד ועושה את מירב המאמצים להילחם בתופעה. בתי המשפט אף הם, הולכים ומחמירים בענישה יותר ויותר.

   לסיכום

   ישנם שני סוגים של עבירות סמים: החזקה שלא לצורך שימוש עצמי, והחזקה לצורך שימוש עצמי אך בכמות גדולה ממה שהחוק מתיר.

   עבירת ההחזקה שלא לצורך שימוש עצמי חמורה בהרבה וגוררת עונש מאסר של עשרים שנה או קנס כספי גבוה מאד.

   אם החזקת סמים קלים בכמויות קטנות לצורך שימוש עצמי וחרגת קצת מהכמות המותרת בחוק, מערכת התביעה תיטה להקל ולהסתפק באזהרה בלבד. בפרט אם זו הפעם הראשונה שלך.

   אם החזקת כמות גדולה במיוחד, הנחת היסוד היא שהחזקת שלא לשם צריכה עצמית, ונטל ההוכחה נופל עליך להוכיח שכל הכמות נועדה לשימוש עצמי שלך בלבד.

   *המופיע באתר הסתבכת בפלילים LawOnTheWeb אינו מחליף ייעוץ במשרד עורכי דין, ואינו מתיימר להיות מדויק, מעודכן או מקיף. העושה שימוש באתר עושה זאת באחריותו הבלעדית.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8044023 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף