עומד לדין? לעיתים ההגנות במשפט הפלילי לא יסייעו לך

עומד לדין? לעיתים ההגנות במשפט הפלילי לא יסייעו לך

סייגים להגנות הניתנות במשפט הפלילי

הטלת אחריות פלילית נחשבת סנקציה חמורה מאוד בה יכול בית המשפט לבחור עבור מקרים של ביצוע עבירות פליליות. האחריות מוטלת על אדם בשל מעשה פלילי ומחשבה פלילית, אשר בנסיבות מסוימת ותוך הכרה בתוצאה מוגדרת נחשבים לעבירה פלילית בעיני החברה. ברוב המדינות הרשעה פלילית והטלת אחריות מותנים בבגירות, בגרות דעת, מסוגלות להתנהג בהתאם לכללים חברתיים וכושר של הנאשם להבנת משמעות מעשיו. לפיכך קיימים נסיבות המהוות סייגים לאחריות פלילית והגנות מפני הרשעה.

באמצעות הגנות במשפט הפלילי קובעת המדינה כי יש ערכים, הצדקות או נסיבות חשובים יותר מהרשעה בדין. כל חברה בוחרת סייגים והגנות בצורה שונה ואוכפת אותם באמצעות קודקס פלילי. יחד עם זאת, גם ההגנות הקבועות בחוק נתונות לסייגים מסוימים אותם רצוי להכיר.

מאמרים פופולריים נוספים:מתי נכון להגיש ערעור פלילי?מהו הסדר טיעון?  ◄ בקשת חנינה ע"י עו"ד פלילי

העדר שליטה, צורך, כוח והגנה עצמית

ניתן לבחון את הנושא של סייגים להגנות דרך שלושה מקרים שכיחים. ראשית, ישנו סייג להגנות כגון העדר שליטה, צורך וכורח. המחוקק קובע כי הגנות אלו לא יחולו במידה ועושה הפעולה היה מודע לפי היווצרות המצב כי הוא עלול לעשותה, או אם העמיד את עצמו בהתנהגות נשלטת ופסולה באותו מצב. הסייג נקבע על פי דוקטורינת ההתנהגות החופשית במקור, המסייגת את הפטור מאחריות פלילית בהגנות של העדר שליטה, צורך וכורח. על פי הדוקטרינה הזו, אדם שהכניס את עצמו למצב בו יהיה נעדר שליטה לא יזכה להגנה ותחול עליו אחריות פלילית.

שנית, קיים סייג להגנות צורך וכורח מתוך החובה לעמוד בסכנה או באיום. הגנות צורך וכורח לא חלות כאשר הייתה מוטלת על האדם חובה על פי דין, או מכוח תפקידו, לעמוד בסכנה או באיום. סייגים אלו מתעוררים בעיקר במקרים של הטלת אחריות על חיילים, שוטרים, נציגי זרועות האכיפה וכן הלאה.

לבסוף יש להזכיר את הסייג להגנה עצמית. סעיף 34 לחוק העונשין קובע דרישה על פיה על המתגונן הרוצה ליהנות מן ההגנה לנקוט באמצעי סביר: לא תינתן הגנה על הגנה עצמית בגין נקיטת אמצעים חמורים למניעת ההתקפה על ידי הנאשם בעבירה פלילית.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף