קראו לך להשתתף במסדר זיהוי? מה עליך לדעת

מסדר זיהוי הוא נוהל חקירתי מיוחד הנמצא בשימוש של זרועות משטרה רבים. הנוהל תקף במקרה בו עד רואה חשוד בנסיבות מפלילות ולפיכך מנסה לזהות אותו בתוך קבוצה של אנשים בעלי מראה דומה. זיהוי מהווה ראיה לכאורה כי דברי העד נכונים והחשוד אכן ביצע את העבירה המיוחסת לו. לאורך השנים פותח הנוהל במטרה להבטיח שלא יבוצע זיהוי שגוי ותיגרם עוגמת נפש. אף על פי כן, חשודים נקראים לעיתים להשתתף במסדר זיהוי על לא עוול בכפם. הדבר החשוב הוא לשמור על קור רוח, להכיר את הזכויות הניתנות מתוקף החוק ולהתייעץ עם עורך דין בכל מקרה של התלבטות או דילמה.

קודם כל, אם קראו לך להשתתף במסדר זיהוי כדאי שתדע שיש כמה סוגים של מסדרים. מסדר זיהוי תקני המתואר לעיל נקרא "מסדר חי", בניגוד למסדר זיהוי תמונות, מסדר זיהוי מאולתר וזיהוי אקראי. נסה לשאול באיזה סוג של מסדר זיהוי מדובר וכך תדע מה תוקף החשדות התלויות נגדך אם בכלל. שנית, זכור כי לצד מסדרי זיהוי שנועדו לזהות חשוד לפי המראה החיצוני שלו, יש מסדרי זיהוי שנועדו לזהות חשוד לפי קולו.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.

מאמרים פופולריים נוספים:כיצד להיערך לחקירה פלילית?מתי חיפוש של שוטר הוא אינו חוקי?

מה השיקולים לעריכת מסדר זיהוי וכיצד הוא מתבצע?

יש עוד דברים שעליך לדעת אם קראו לך להשתתף במסדר זיהוי. מבחינת השיקולים לעריכת מסדר זיהוי חי, הדגש הוא על היעדר היכרות מוקדמת של העד עם החשוד ועל אי הכחשת הימצאות במקום. המסדר נערך רק אם העד לא נחשף למראה של החשוד חוץ מהמקרה הפלילי העומד במוקד החקירה, ורק אם לא מתקיימים סימני היכר מובהקים שתוארו מראש על ידי העד. קיום הסימנים שאינם משותפים עם יתר העומדים במסדר מבטיח זיהוי ומייתר את הצורך במסדר. בנוסף, אי אפשר לערוך מסדר זיהוי חי ללא הסכמת החשוד. מנגד, סירוב להשתתף במסדר זיהוי עלול לפעול לרעתו בין כתלי בית המשפט.

בתי המשפט קבעו בעזרת פסיקות שונות מערכת כללים שנועדה להבטיח את מהימנות הזיהוי. כדאי שתדע מהם הכללים הללו טרם הגיעך למסדר זיהוי, או תוודא שהם מתקיימים תוך התייעצות עם עורך דין פלילי המכיר את התחום. ראשית, במסדר צריכים לעמוד לפחות שמונה אנשים כולל החשוד ועל הניצבים להיות דומים מבחינת צבע עור, שיער, קומה ותכונות גופניות בולטות. שנית, החשוד זכאי לבחור את המקום בו יעמוד בתוך שורת הניצבים והוא יכול לשנות את מקומו לפני כל ניסיון זיהוי נוסף – כל עוד מדובר על כמה מזהים ולא על מזהה בודד.

נוכחות עורך דין במסדר זיהוי

עוד דבר שחשוב שתדע הוא שיש לך את הזכות לדרוש נוכחות של עורך דין או נציג אחר מטעמו במהלך מסדר זיהוי חי. זו זכות שלא מנוצלת אצל חשודים רבים בגלל חוסר היכרות עם מבנה החוק. הזכות לנוכחות של עורך דין היא עקרונית ומהותית. עורך דין פלילי יכול לוודא שמסדר הזיהוי החי מבוצע בצורה נכונה, שהוא עקבי ושכל הכללים הבסיסיים נשמרים בו על פי חוק. מעבר לכך, מקובל בישראל לתת לחשוד, לעורך הדין או לכל נציג אחר להציג שאלות לעד המזהה מיד לאחר הזיהוי. הצגה נכונה של שאלות עשויה לשנות את אופי החקירה ובמידת הצורך לערער את אמינות העדים המעורבים.

בשורה התחתונה, אין ספק כי קבלת קריאה להשתתפות במסדר זיהוי עשויה להרתיע. חשוב לפעול לפי הוראות החוק, לשמור על זכות השתיקה כדי להימנע מהפללה עצמית ולהתייעץ עם עורך דין פלילי.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף