רק אם יוכח שיסודות העבירה הפלילית מתקיימים – תואשם בפליליים

יסודות העבירה הפלילית

חשוב מאוד להכיר את יסודות העבירה הפלילית על מנת להבין כיצד מתייחסים אליה בבתי המשפט. המשפט הפלילי אמור לעזור בהסדרת חיי החברה, בין היתר על ידי הגדרת התנהגויות שליליות מסוימות כבלתי חוקיות והצגת כללים ברורים לגבי מה מותר ומה אסור לעשות. אדם המפר את הכללים יכול להיות מואשם בביצוע עבירה פלילית, עשוי לעמוד לדין ולהיענש בהתאם לעונשים הקבועים בחוק.

היסוד העובדתי עומד בבסיסה של העבירה הפלילית. זהו יסוד המתאר התרחשות אובייקטיבית במציאות והוא מורכב מרכיב התנהגותי, רכיב נסיבתי ורכב תוצאתי. הרכיב ההתנהגותי מתבטא בהתנהגותו של העבריין בפעולה אקטיבית של מעשה או בהימנעות מעשייה הנקראת מחדל. לעומת זאת, רכיב נסיבתי מתבטא בנסיבות הרלוונטיות הדרושות להפיכת ההתנהגות לאסורה והרכיב התוצאתי בוחן את התוצאה שגרמה אותה התנהגות פלילית לכאורה.

מאמרים פופולריים נוספים:מאפייני המשפט הפלילי בישראלאין עבירה ללא אשמה! עקרונות בדיני עונשין

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.

חשיבותו של היסוד הנפשי

היסוד השני הנמצא בכל עבירה פלילית הוא נפשי. זהו יסוד המבטא את העמדה הנפשית הסובייקטיבית של העבריין כלפי ההתרחשות. כל עבירה דורשת יסוד נפשי שונה וזאת לגיבוש עבירה מסוג מחשבה פלילית, רשלנות וכן הלאה. התנהגות מסוימת נחשבת לעבירה רק אם מבצעה עשה זאת במחשבה פלילית, או אם העבירה היא מסוג העבירות עליהן חלה אחריות קפידה. מהיסוד הנפשי גם נגזרים העבירות וההבדל העיקרי הוא בין עבירה התנהגותית לבין עבירה תוצאתית.

מהו קשר סיבתי?

עבירות תוצאתיות, בהן יש צורך להוכיח את היחס הנפשי של העושה כלפי התוצאה, דורשות גם הוכחה של קשר סיבתי. הקשר אמור להופיע בין היסוד העובדתי לתוצאתו וההבחנה היא בין קשר סיבתי עובדתי לבין קשר סיבתי משפטי. קשר סיבתי עובדתי שואל האם אלמלא התנהגות הנאשם הייתה נגרמת התוצאה העובדתית. מנגד, קשר סיבתי משפטי מהווה מבחן מורכב בו בודקים את הציפיות מהמעשה של הנאשם, את ההתערבות של גורמים זרים המנתקים את הקשר הסיבתי ואת מהות המעשה לעומת אופי התוצאה ומידתה.

לסיכום, יסודות העבירה הפלילית מוכיחות כי מדובר על שדה משפטי מסועף ומסובך. מומלץ להתייעץ עם עורך דין בכל מקרה של התלבטות לגבי דיני עונשין והלכות המשפט בישראל.

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף