שיקולי ענישה בעבירות מס

שיקולי ענישה בעבירות מס

עבירות מס נבדלות זו מזו ונשענות על שורה ארוכה של חיקוקים. בניגוד לתחומים אחרים, קשה להגדיר בספקטרום צר את העונש המוטל על עברייני מס מורשעים בישראל. בעבירות כלכליות נוטה בית המשפט לפסוק לנאשם גזר דין על פי מידתו. גזר הדין נקבע בהתאם לכל הליך פלילי בנפרד ועל בסיס עיקרון ענישה סובייקטיבי. יש לכך משמעויות רבות מבחינת אופי ההתמודדות עם עבירות מס והייצוג המשפטי שניתן לתאם מול עורך דין פלילי.

על אף האמור לעיל, ניתן לזהות מספר שיקולי ענישה שחוזרים על עצמם בעבירות מס בארץ ובעולם. השיקולים המרכזיים הם העבר הפלילי של הנאשם וההיסטוריה שלו בביצוע עבירות מן הסוג הזה. אדם הנאשם בעבירת מס של מאות אלפי שקלים יכול לקבל גזר דין מופחת בהשוואה לאדם שהעלים כמות קטנה יותר של מס, אך עשה זאת בעבר ואף נענש על כך. בנוסף, בית המשפט משתמש בשיקולים אובייקטיביים כמו מידת הבעת החרטה מול ניהול דיון הוכחות. שיקולים אחרים העומדים לנגד השופט הם הגעה להסדר טיעון מוקדם, נסיבות אישיות המצדיקות המתקה או החמרה של גזר הדין, תלות משפחתית כלכלית בנאשם וכדומה.

מאמרים פופולריים נוספים:אתה חשוד בעבירות זיוף והונאה?שיקולי ענישה בעבירות הלבנת הון

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.

האם יש שיקולי ענישה שונים בעבירות מס נגד הקופה הציבורית?

אפשר לומר כי במידה מסוימת מפעילים בתי המשפט שיקולי ענישה שונים בעבירות מס המתבצעות כנגד הקופה הציבורית. אלו עבירות מס משמעותיות יותר, היות והן לא קשורות רק לחשבון הבנק של הנאשם. לעבירות מן הסוג הזה יש השפעה על הציבור ובתי המשפט חייבים להביא זאת לידי ביטוי בקביעת גזר הדין. עבירות מס נגד הקופה הציבורית גורמות נזקים כלכליים כבדים למשק. אלו עבירות המכוונות בעקיפין כלפי כל אזרחי המדינה, והן גם עלולות לפגוע בטוהר המידות ובאמון במערכת הציבורית.

בית המשפט העליון מדגיש כי אלו עבירות שגזר הדין המושת על מבצעיהן צריך להיגזר מתוך אינטרס ההרתעה. למרות שאינטרס ההרתעה קיים גם בעבירות מס אינדיבידואליות, קל להבין מדוע בית המשפט מייחס לעבירות נגד הקופה הציבורית משמעות גדולה. מטרת בתי המשפט היא לגרום לציבור להבין שעבירות מס אינן משתלמות. כך סביר להניח שניתן להרחיק עבריינים פוטנציאליים מביצוע העבירות הללו, גם בהיבט האישי וגם במישור הציבורי.

העונש בגין עבירות מס הוא לא תמיד כספי. לעיתים מדובר בעבירות מס חמורות בהן הנאשם מקבל עונש מאסר. אלמנטים נוספים המשפיעים על אופי העונש מהבחינה הזו הם היקף הסכומים, גובה הנזק שנגרם לקופה הציבורית ונסיבות העבירה. תחום המעיד על מסוכנות מיוחדת ישכנע את בתי המשפט לקבוע עונש חמור על הנאשם.

תפקידו של עורך דין בהקלת העונש

עבירות מס מחייבות מעורבות מוקדמת של עורך דין פלילי המכיר את התחום. הוא בקיא בשיקולי הענישה השונים והיתרון שלו בא לידי ביטוי ביכולת להציג פסקי דין תקדימיים. עורך דין פלילי הוא הגורם האובייקטיבי היחיד המוסמך לייעץ ללקוח לגבי הגשת ערעור. את הערעור אחרי קביעת העונש ניתן להגיש בגין ההחלטה עצמה של בית המשפט, בגין העונש או בגין שתי הטענות גם יחד. הדבר החשוב הוא לערב את עורך הדין בשלב מוקדם ככל האפשר. נחקרים בעבירות מס יכולים לשמור על זכות השתיקה ולהמתין למעורבות עורך דין שיטה את האישום הפלילי לכיוון סעיפים קלים ככל האפשר.

לסיכום, שיקולי הענישה בעבירות מס משתנים בהתאם לנסיבות המקרה. יש הבדלים בין עבירות מס רגילות לבין עבירות נגד הקופה הציבורית, אך בכל מקרה רצוי להתייעץ עם עורך דין פלילי עם ניסיון.

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף