אתה חשוד בביצוע עבירה? יש לך זכות להתייעץ עם עו"ד!

המשטרה עצרה אותך בחשד שביצעת עבירה. מתי אתה יכול לבקש להיפגש עו"ד? מדוע חשוב לפנות מיד בהתחלה לעו"ד? ומה קורה אם לא נותנים לך להיפגש עם עו"ד? דע את זכויותיך!

אם אתה מבקש להיפגש עם עו"ד – חובה לתת לך מיד!

אם אתה מבקש להיוועץ בעו"ד, חובה לתת לך להיפגש עמו באופן מיידי – עוד לפני תחילת החקירה.

במקרים מיוחדים, כאשר החוקר סבור כי פגישה עם עו"ד תשבש את החקירה, רשאי הקצין הממונה בדרגת רב פקד ומעלה להורות על דחיית הפגישה עם עורך הדין בכמה שעות ולא יעלה על 24 שעות. אך עליו לנמק בכתב מדוע.

השוטר חייב להודיע לך על הזכות להתייעץ עם עו"ד

מלבד החובה של המשטרה לאפשר לך לראות עו"ד כאשר אתה מבקש, יש לה חובה ליידע אותך בדבר הזכות שלך להיוועץ בעו"ד.

באיזו נקודת זמן על המשטרה להודיע לך? בסעיף 32 לחוק סדר הדין הפלילי קבע המחוקק כי עם החלטת הקצין לעצור את החשוד עליו להודיע לו על זכות ההיוועצות בעו"ד.

אם מנעו ממך לפגוש עו"ד זה עשוי לשמש לטובתך בהמשך ההליך המשפטי

במידה ומנעו ממך את הזכות להיפגש עם עו"ד בלי נימוק סביר ובגלל זה מסרת מידע שמאוחר יותר הזיק לך במשפט, יתכן שבית המשפט יפסול את המידע הזה משימוש כנגדך.

דוגמה לכך ניתן למצוא בפסק דין 'יששכרוב' ע"פ (5121/98): פסק דין זה עוסק בחייל שנכלא בבסיס כליאה צבאי בגין נפקדות מהצבא, ובמהלך קליטתו בכלא נמצאה בין בגדיו חבילה עטופה בנייר. החוקרים שאלו את החייל על תוכן החבילה מבלי להודיע לו על זכותו להיוועץ בעו"ד, ובמהלך החקירה נשבר החייל והודה שמדובר בגראס וכי עישן כמה פעמים. בפסק הדין דן בית המשפט בהרחבה במהות החובה להודיע לחשוד על זכותו להיוועץ בעו"ד ובהשלכות במקרה שלא הודיעו, וקובע כי בנסיבות הספציפיות של המקרה שלפניו יש לפסול את ההודאה שלו (!) בגלל שלא הודיעו לו על זכותו להיוועץ בעו"ד.

מדוע חשוב להיוועץ עם עו"ד כבר מהרגע הראשון?

לאדם שנחשד בעבירה יש את האינסטינקט הבסיסי להכחיש, לתרץ, להסביר, ולפעמים דווקא על ידי הניסיון להסביר אתה עלול להסגיר מידע שישמש כנגדך בעתיד. תפקידם של החוקרים, למעשה, הוא לגרום לך לעשות את זה…

בנוסף, בית המשפט נותן דגש מיוחד לדברים ולטיעונים שנתת בהתחלה, כאשר אתה עוד 'טרי' ולא הספקת לגבש עמדת הגנה, ולפעמים בשלב הראיות יינתן משקל רב יותר לדברים שאמרת בהתחלה מאשר דברים שאמרת בשלבים מאוחרים יותר.

משום כך, חשוב מאד שיהיה לצדך עו"ד שמתמחה בדין הפלילי ובקי בנבכי החקירות ויוכל לגבש איתך הגנה מתאימה.

עד לבוא עורך הדין עומדת לך 'זכות השתיקה'

כיצד עליך להתנהג עד הפגישה עם עורך הדין? להכחיש? להסביר? לתרץ? חשוב שתדע שעומדת לך 'זכות השתיקה' ואתה רשאי שלא לענות על שום שאלה של החוקרים עד לבואו של עורך הדין.

עם זאת, למימוש זכות השתיקה ייתכנו השלכות שליליות; בית המשפט עלול לראות את עצם שתיקתך לנוכח שאלות קשות כראיה מסוימת כנגדך, וזאת מתוך ההנחה שאדם חף מפשע אינו שותק לנוכח הטחת האשמות כנגדו.

אל תוותר!

הזכות להיוועץ בעו"ד היא זכות בסיסית ואלמנטרית שלך ועל המשטרה להודיע לך שאתה זכאי לה. חשוב מאד להיוועץ בעו"ד כדי לא לומר בטעות דברים עשויים לשמש כנגדך בהמשך המשפט. משום כך, אל תוותר! תתעקש לפגוש עו"ד באופן מיידי!

 

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף