האם וכיצד ניתן למחוק רישום פלילי שנפתח בגין אלימות במשפחה?

תלוננו עליך על אלימות במשפחה ונפתח כנגדך תיק? כנראה שיש לך רישום פלילי במשטרה. כדאי לך לבדוק זאת ולנסות למחוק את הרישום. רישום פלילי מהווה 'כתם' ועלול להזיק לך.

האם וכיצד ניתן למחוק רישום פלילי שנפתח בגין אלימות במשפחה?

קיימים שני סוגי רישום: מרשם פלילי ומרשם משטרתי

כחלק מהליך פתיחת תיק פלילי במשטרה, המשטרה מנהלת רישום שמתועד במאגר ממוחשב. רישום זה מלווה את האדם לכל החיים אם לא ניתנה הוראה למחוק אותו.

ישנם שני סוגי רישום: המרשם הפלילי והמרשם המשטרתי. המרשם הפלילי כולל הרשעות ועונשים שנפסקו בבתי משפט ובבתי דין, ואילו המרשם המשטרתי כולל תיקים שנסגרו ללא הגשת כתב אישום וכן תיקים שעדיין פתוחים וטרם הוחלט אם להגיש כתב אישום וכן תיקים שהוגש בהם כתב אישום אך טרם נסתיימו ההליכים.

תיק חקירה שנסגר מחמת העדר אשמה לא יותיר אחריו כל רישום, אך תיק שנסגר בשל מחסור בראיות או מחמת חוסר עניין לציבור – רישומו נשמר.

מאמרים פופולריים נוספים:סחיטה באיומים ◄ אלימות במשפחהגרימת חבלה בנסיבות מחמירות

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.

אם הוגשה נגדך תלונה על אלימות במשפחה – גש למשטרה כדי לבדוק את הרישום הפלילי שלך

לצערנו תלונות על אלימות במשפחה נעשית נפוצות יותר ויותר. בחלק מהמקרים מדובר בהאשמה מוצדקת, אך במקרים רבים מקורן של תלונות אלה בסכסוכי גירושין בהם ההליך הפלילי משמש ככלי ניגוח וניצוח בידי הצד שכנגד.

פעמים רבות מדובר בתלונות שווא שאין ביניהן למציאות דבר, אך בכל זאת, כאמור, עצם התלונה ועימה פתיחת התיק – גוררים רישום משטרתי שלא בהכרח נמחק.

בכדי לדעת האם קיים רישום פלילי כנגדך, יש לגשת לתחנת משטרה ולבקש תדפיס העתק של הרישום. בשל העובדה שהרישום הינו חסוי, עליך לגשת בעצמך לתחנת המשטרה ולהזדהות בתעודת זהות או דרכון או לתת ייפוי כוח חתום למישהו שייקח זאת עבורך.

במידה והרישום שלך נקי, הרי שתדפיס הרישום הפלילי הופך עבורך ל'תעודת יושר' אותה תוכל להציג בפני הדורש.

הרישום הפלילי מהווה 'כתם' שכדאי להסיר

במידה ומתברר לך שישנו רישום משטרתי או פלילי כנגדך, מומלץ לך להשתדל למחוק אותו. רישום פלילי הינו נטל שעלול להזיק לך. מעסיקים רבים דורשים [בניגוד לחוק] ממבקשי עבודה להציג תעודת יושר שהיא למעשה חשיפת הרישום הפלילי.

בנוסף, לרישום פלילי יש השלכות על עוד תחומים, כמו למשל היתר נשיאת נשק וקבלה לשירות צבאי. לגופים אלה יש סמכות על פי חוק לגשת לרישום הפלילי ולא ניתן להסתיר זאת מהם.

משום כך כדאי לפעול ככל האפשר למחיקת הרישום הפלילי/משטרתי.

ניתן למחוק את שני סוגי הרישומים על ידי הגשת בקשה מתאימה

כאמור, ישנן שני סוגי מרשמים – המרשם המשטרתי והמרשם הפלילי. על ידי הגשת בקשה מתאימה למשטרה או לפרקליטות ניתן למחוק את שני סוגי הרישומים.

כנגד רישום פלילי ניתן להגיש בקשה מתאימה למחיקת רישום פלילי, כאשר הנימוק העיקרי למחיקת רישום פלילי מתבסס על התיישנות.

כשמדובר ברישום משטרתי, יש להבחין בין תיקים סגורים לתיקים פתוחים. בתיק שעדיין פתוח [ומשום כך רשום במרשם המשטרתי] צריך להגיש בקשה מתאימה לסגירת התיק; בלא בקשה זו עלול התיק להישאר פתוח במשך שנים רבות במצב שבו לא הוחלט האם להגיש כתב אישום או לסגור אותו.

כאשר התיק נסגר, יש שתי אפשרויות: או שנסגר מחוסר אשמה ואז נמחק הרישום אוטומטית, או שנסגר מחמת חוסר בראיות או בשל חוסר עניין לציבור ואז הרישום נשמר. בכדי למחוק את הרישום המשטרתי ניגש להגיש בקשה בה ינומק מדוע יש לשנות את סיבת סגירת התיק לסגירה מחמת העדר אשמה, או לחילופין לבקש מחיקה מחמת התיישנות.

כדאי להיות נקי!

הרישום הפלילי מהווה 'כתם' שעלול להזיק לך. אמנם הרישום חסוי, אך לגופים מסוימים יש הסמכות להיחשף אליו, ומלבד זאת מעסיקים רבים מבקשים 'תעודת יושר' שתוכיח העדר רישום פלילי. לפיכך, במידת האפשר – מומלץ לבקש למחוק את הרישום הפלילי.

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף