הבן שלך נעצר במשטרה. מה עושים ואיך?

עורך דין עדי כרמלי

אין דבר יותר מבהיל מלשמוע שהבן שלך נעצר במשטרה. מה הזכויות של העצור? מה התנאים במעצר? האם וכיצד ניתן לשחרר אותו? במאמר זה ננסה לעשות לך קצת סדר ולהעניק לך הדרכה ראשונית.

מעצר ימים או מעצר עד תום ההליכים

ישנם שני סוגי מעצר. הראשון מכונה "מעצר ימים", והשני – "מעצר עד תום ההליכים". מעצר ימים מתבצע ב'שטח' על ידי שוטר. על השוטר להביא את העצור לתחנת המשטרה בהקדם האפשרי, ורק לקצין הממונה יש סמכות להשאיר אותו במעצר. הזמן המקסימלי שבסמכותו לעצור הוא עד 24 שעות.

לעומת זאת מעצר עד תום ההליכים מתבצע לאחר הגשת כתב אישום, במצב בו ה'חשוד' כבר הופך ל'נאשם'. מעצר זה בסמכות שופט בלבד, כאשר גם לשופט ישנן מגבלות בחוק על מקסימום ימי מעצר אפשריים.

כאשר הבן שלך עצור חשוב לברר באיזה סוג מעצר מדובר, כדי לדעת מול מה עומדים, כי לכל מעצר מאפיינים משלו.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.

מאמרים פופולריים נוספים:מהו עצר עד תום ההליכים?מהו מעצר ל-24 שעות? ◄ זכותך להיוועץ עם עורך דין

יש לבן שלך זכות לפגוש עורך דין!

לבנך הזכות לפגוש עו"ד באופן מיידי. הפגישה תתקיים ביחידות ובתנאים המבטיחים את סודיות השיחה, אולם באופן המאפשר פיקוח על תנועותיו של העצור. זכות זו היא בסיסית, ואם היא נמנעת ממנו תיתכן לכך השפעה לטובת הבן שלך במהלך המשפט.

במקרים מיוחדים, כאשר החוקר סבור כי פגישה עם עו"ד תשבש את החקירה, רשאי הקצין הממונה בדרגת רב פקד ומעלה להורות על דחיית הפגישה עם עורך הדין בכמה שעות ולא יעלה על 24 שעות, אך עליו לנמק בכתב מדוע.

הבן שלך זכאי לתנאים הולמים במעצר

בזמן השהות במעצר הבן שלך זכאי לתנאים הולמים בכדי לשמור על בריאותו וכבודו. ישנם כללים ברורים ומפורטים שמסדירים את תנאי המעצר מבחינת גודל התא, חלון, שירותים, טיול בחוץ ועוד. כמו כן חובה לאפשר לו לקיים את מצוות הדת במידה והוא רוצה.

מבחינת ביקורים: אם מדובר במעצר ימים, אין לעצור זכות אוטומטית, והביקור יתאפשר רק אם המשטרה סבורה כי לא תיפגע בשל כך החקירה. אם מדובר במעצר עד תום ההליכים, העצור זכאי לביקור אחת לשבוע לפרק זמן של 30 דקות.

ומה לגבי טלפון? אם מדובר במעצר ימים – אין זכות אוטומטית לטלפון. אך אם מדובר במעצר עד תום ההליכים – העצור זכאי לשיחה פעם ביום לפרק זמן סביר ובכפוף לסדר היום באגף.

ניתן לבקש מעצר בית או שחרור בערבות במקום המעצר

חירותו של האדם היא אחת הזכויות הבסיסיות והחשובות ביותר, ומעוגנת בחוק יסוד. מעצרו של אדם עומד בניגוד חמור לזכות החירות, ולכן החוק מאפשר לעצור אדם רק כשאין שום ברירה אחרת. כל עוד ישנה אלטרנטיבה אחרת – אסור לעצור אדם בשום אופן.

החוק מונה שתי סיבות עיקריות למעצר. האחת: כשאדם מהווה סכנה לציבור. השניה: כשמתנהלת נגדו חקירה בגין עבירה שעשה, והימצאותו בחוץ עלולה לפגוע בחקירה. אך שתי הסיבות גם יחד מותנות בכך שאין חלופה אחרת שתתן את אותה התועלת ותפגע פחות בחירותו של אדם; במידה ויש חלופה אחרת – לא ניתן לשלול חירותו של אדם.

לפיכך מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום הפלילי, בכדי לשכנע את בית המשפט בקיומן של חלופות אחרות כמו מעצר בית או שחרור בערבות.

בשורה התחתונה:

גם במעצר לבן שלך יש זכויות; ישנה הגבלה למקסימום הזמן שניתן לעצור אותו, ויש הקפדה על זכויות אלמנטריות בזמן השהות במעצר. כמו כן יש לבן שלך זכות לפגוש באופן מידי עו"ד. בנוסף, ניתן לבקש לשחרר אותו למעצר בית או בערבות במקרים בהם העצור לא מהווה סכנה לציבור.

 

עו"ד עדי כרמלי: "כשוטר לשעבר אני מכיר היטב את ההליך הפלילי משני צדדיו – כך אני מצליח לחלץ את הלקוחות שלי במהירות ובמינימום פגיעה. ייצוג חשודים ונאשמים בהליך פלילי הוא בבחינת הצלת נפשות עבורי – אני מוצא שליחות בהוכחת חפותו של כל אדם ונהנה להילחם על כך".

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

עורך דין עדי כרמלי
פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מפתח.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772

 


לייעוץ ראשוני חייג:

077-9974772


מידע חשוב נוסף