סחר בסמים בטלגראס – ושוחרר ממעצר!

מאת: עו"ד ארז אבוהב

כתב אישום חמור הוגש נגד ר' על עשרות עסקאות בסחר בסם באמצעות אפליקציית הטלגראס. נראה היה שלמשטרה יש ראיות חזקות להוכחת אשמתו ור' עמד בפני מעצר ממושך. לאחר שהתיק הגיע לידי, חלה תפנית בעלילה והוא שוחרר ממעצר.

סחר בסמים בטלגראס - ושוחרר ממעצר!ר', אדם ללא עבר פלילי בשנות העשרים לחייו, פנה אליי לאחר שנאשם בסחר בסמים דרך הטלגראס ונעצר. השימוש בטלגראס – אפליקציית מסרים מאובטחת המקשרת בין סוחרים לצרכני גראס – תפס תאוצה בשנתיים האחרונות וסחף אחריו גם אנשים נורמטיביים רבים. הפלטפורמה המוצפנת חוללה מהפכה של ממש בסחר בסמים, והפכה אותו לקל הרבה יותר:

  1. לא צריך לצאת מהבית – קל לרכוש סם כמו להזמין סושי ב-Take Away. כבר לא צריך להיפגש עם טיפוסים מפוקפקים בסמטאות חשוכות. הלקוח בוחר את סוג הסם שהוא רוצה, מתרשם מתמונה של הסחורה, ומקבל אותה במשלוח עד הבית (או לאסוף מנקודת האיסוף).
  1. זמינות – האפליקציה זמינה ללקוחות בכל רחבי הארץ ומחולקת לפי אזורים לשם הנוחות. המבחר העומד בפני המשתמש הוא גדול יותר מאי פעם. הלקוחות יכולים אף להתרשם מפידבק שמשתמשים השאירו לגבי השירות שקיבלו מהסוחר, הסם והמחיר. (לא יאומן!).

נחשד בסחר בסמים בטלגראס ועמד בפני מעצר ממושך

נפגשתי עם ר' בתא המעצר. בכתב האישום שהוגש נגדו מפורטים לא פחות מ-45 עסקאות סמים שונות (!) שנעשו בטלגראס. אמנם מדובר היה בעסקאות של גרמים בודדים, אך הבהרתי לו שהכלל של בתי המשפט במקרים אלו הוא מעצר ובעתיד גם עונש מאסר.

השאלה היא האם יש ראיות מספיקות לאשמה ולכן התחלנו במלאכת לימוד תיק החקירה: קראנו את ההודעות, הצלבנו בין הפרטים, ערכנו השוואה בין התוצרים וכך הגענו אל הפערים בתיק.

מדיניות של החמרה עם סוחרים בטלגראס

בשנים האחרונות ראיתי כיצד בתי המשפט נוקטים בגישה מחמירה במיוחד כלפי סוחרי הרשת. בגלל שזהות המשתמשים באפליקציה מוצפנת, הפוטנציאל העברייני גבוה ונדרשת גישה מחמירה כדי למגר את התופעה.

בנוסף לכך – פריצה של ההצפנה ברשת טלגראס דורשת יכולות טכנולוגיות שאין בידי המשטרה. חוסר האונים אל מול היכולות הטכנולוגיות מביא גם הוא את בית המשפט להחמיר ולהורות על מעצר החשודים באופן כמעט גורף.

פריצת דרך במקרה של ר': הצבעה על כשלים בחקירה וחולשת הראיות

קראתי ביסודיות את כל תיק החקירה, הצלבתי את כל הנתונים, וגיליתי שבידי המשטרה היו רק עדויות של צרכנים שאינם מכירים את זהותו של האיש ממנו קנו את הסם. אותם עדים מסרו למשטרה את כינויו של הסוחר בטלגראס, אך בידי המשטרה לא הייתה כל ראייה שקושרת את ר' לביצוע עבירת הסחר או תכתובת שמתעדת את הקנייה. משראיתי כי הנתונים הסלולריים לא תמכו בראיות הבנתי כי העובדות המפורטות בכתב האישום אינן חד משמעיות כפי שהוצגו בפני השופט.

התוצאה: ר' השתחרר ממעצר; אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

בית המשפט שמע את טענותיי ובחן את הראיות. בסופו של דבר השופט השתכנע שיש חולשה בראיות המשטרה,  והחליט לשחרר את ר'. הצלחנו לשכנע את בית המשפט שבשל עברו הנורמטיבי והחולשה בראיות, נכון יהיה לשחררו ממעצר וכך היה.

התיק הזה מלמד על חשיבותם של הפרטים הקטנים. אין לקחת דבר כמובן מאליו ויש לחקור, להצליב נתונים, ולבחון את הראיות בצורה מעמיקה. עולם המשפט הפלילי אינו מגרש משחקים של המשטרה, כל עובדה לחובת נאשם על התביעה להוכיח מעל לכל ספק סביר! אין מקום לספקולציות, שמועות או מידע מודיעיני לא מבוסס כדי להרשיע אדם בפלילים ולפגוע בחפותו.

#הצלחה

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף