חשוד בעבירת שיבוש הליכי משפט – דע מהן זכויותיך

שיבוש מהלכי משפט היא עבירה פלילית. מטרתה של העבירה היא לפגוע בתקינות ההליך המשפטי ולהקשות על רשויות החוק לבצע את מלאכתן. עבירה של שיבוש מהלכי משפט עשויה לבוא לידי ביטוי בהעלמת ראיות, שינוי פיזי בזירת הפשע, מתן עדות שקר ועוד. זו עבירה חמורה ולאחרונה נקבע כי זו אחת משתי העילות הבודדות שבגינן ניתן לעצור אדם עד תום ההליכים, על אף פגיעה בזכותו הבסיסית לחירות. עבירת שיבוש מהלכי משפט נתפסת כעבירה בעלת פוטנציאל נזק משמעותי והיסוד העובדתי שלה רחב.

חשוד בעבירת שיבוש הליכי משפט – דע מהן זכויותיך

התייעצות עם עורך דין וזכות השתיקה

על אף האמור לעיל, גם לחשוד בעבירת שיבוש הליכי משפט יש זכויות. עליו להכיר את זכויותיו ולהשתמש בהן כבר מרגע המעצר או החקירה. קודם כל, חשוב לערב עורך דין פלילי ולהתייעץ איתו בכל מקרה של התלבטות. חוק סדר הדין הפלילי מאפשר התייעצות עם עורך דין ללא דיחוי ובתנאים המבטיחים את סודיות השיחה. עצור זכאי להיפגש עם עורך דין ולהיוועץ בו, אלא אם הקצין הממונה סבור שהפגישה עשויה לסכן באופן ממשי את החקירה.

זכות נוספת ולא פחות חשובה העומדת לרשותו של חשוד בעבירת שיבוש הליכי משפט היא זכות השתיקה. זו זכות השמורה לכל אדם הנמצא בחקירה משטרתית או בחקירה של כל אחת מזרועות הממשלה האחרות. זכות השתיקה נועדה למנוע מצב של הפללה עצמית והיא מאפשרת לחשוד לשתוק במקום לענות לשאלות. החשוד יכול לשמור על זכות השתיקה עד שעורך הדין מגיע וגם במהלך החקירה עצמה. זכות השתיקה היא אישית ואין להשתמש בה כדי למנוע הפללה של אדם אחר.

בעבירת שיבוש הליכי משפט יכולה זכות השתיקה לסייע לחשוד, היות ולעיתים קרובות הוא אינו מכיר את זכויותיו ואף לא מודע לסיבות בגינן הובא למעצר. העיקרון העומד מאחורי זכות השביתה הוא שכל אדם נחשב חף מפשע אלא אם כן הוכח אחרת. חובת ההוכחה חלה על המאשים, על המשטרה ועל הפרקליטות, גם בעבירות חמורות כמו שיבוש הליכי משפט.

יידוע חשודים בדבר זכויותיהם

חשוד בעבירת שיבוש הליכי משפט זכאי לדעת את זכויותיו בדיוק כמו כל חשוד אחר. יידוע החשוד הוא תנאי להבטחת הגינותו של ההליך הפלילי ויש מאחוריו אינטרס ציבורי רחב. יידוע באמצעות מסמך כתוב הנמצא בידי החשוד מבטיח ניסוח אחיד שאינו מושפע מנטייתם הטבעית של החוקרים להימנע מפירוט, מאפשר לחשוד לעיין בזכויותיו ולהכירן היטב וגם מאפשר למסור לו פרטי מידע רבים בהשוואה ליידוע בעל פה.

עם זאת, החוק בישראל עדיין לא דורש מהמשטרה ליידע חשודים על זכויותיהם באמצעות כתב זכויות. כל חקירה נפתחת הלכה למעשה בהחתמת החשוד על טופס הודעה המכיל מידע כתוב על זכותו להיוועץ בעורך דין ועל זכותו לשתוק בחקירה.

קבלת סיוע משפטי והזכות לקבל מידע בהיר

עוד זכויות של חשוד בעבירת שיבוש הליכי משפט הן הזכות לקבל סיוע משפטי והזכות לקבל מידע בהיר ומובן בכל הנוגע לאישומים או לחשדות המועלים נגדו. יש לו את הזכות לקבל הסברים ותרגום של כל מידע הנוגע להליך הפלילי, וחובה ליידע אותו בדבר התנאים לקבלת סיוע משפטי כאמור לעיל.

קבלת סיוע משפטי והזכות לקבל מידע בהיר עוזרים לנאשם להתמודד עם החשדות ויכולים גם לתרום לו בבחירת עורך דין. חשוד המכיר היטב את העבירות התלויות נגדו יכול לבחור עורך דין לפי תחום התמחות, ניסיון מעשי והמלצות רלוונטיות. אלו שיקולים חשובים לבחירת עורך דין וניהול התיק בבית המשפט.

עו"ד ארז אבוהב: "סנגור זה לא מקצוע אלא מצב נפשי. הוא צריך להיות עורך דין מנוסה ומנהיג בכל רמח אבריו. כעורך דין פלילי שייצג נאשמים בתיקים המורכבים ביותר בעשור האחרון אני יכול לומר באופן מוחלט, אין תיק לא טוב יש סנגור לא טוב. לכל דבר יש פתרון, צריך להתאמץ להשיגו ולהילחם עליו. כזה אני."

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבותכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.


אין לראות בעמוד זה ובכלל באתר הסתבכת בפלילים? יצוג במשפט פלילי המלצה, חוו"ד משפטית, יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; בנוסף, התוכן באתר עו"ד פלילי לא מתחיב להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני; המבקר באתר ייקח בחשבון כי מידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על הכתוב באתר עו"ד פלילי עושה זאת באחריותו האישית המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם מלא *

מספר טלפון *

תוכן הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0539348881מידע חשוב נוסף